X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

 

404 not found hatası nedir? sorusu internet sitelerine girmeyi başaramayan kullanıcılar tarafından sıkça sorulmaktadır. İnterneti aktif olarak kullansın ya da kullanmasın her kullanıcı, en az bir internet sitesinde bu hatayla karşılaşmıştır. Hatanın en temel nedeni; bağlantı tarafından aranan dosyanın, sitenin sunucularında bulunmamasıdır. Dizin ya da dosyanın bulunmasının mümkün olmadığı durumlarda; bu hatayla karşılaşmanız kaçınılmazdır. İnternet sitesinin sunucuları doğru bir şekilde çalışmakta ancak bağlantının yönlendirdiği içerik, internet sitesinde bulunmamaktadır. Bu problemin yaşanmasını engellemek için internet sitesi sahipleri, link backlinklerin kontrolünü sürekli olarak sağlaması oldukça önemlidir. 404 not found hatası nedir? sorusunun yanıtını temel olarak bu şekilde verebiliriz. Çalışmayan ve boş sayfalara yönlendiren site içi ya da site dışı linklerin ortadan kaldırılması sağlanmalıdırlar. 404 hatası, kullanıcılar kadar internet sitesi sahipleri için de can sıkıcı bir problemdir. İçeriklerin doğru şekilde hazırlanarak linkler ile bağlanmasını gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, özenli ve programlı bir sunucu haritasına sahip olmak çok önemlidir. 404 hatasının birden fazla görünme biçimi olabilir. Hatanın ne olduğusorusu kadar, bu hatanın ne şekilde görüldüğü de çok önemlidir. Profesyonel internet sitelerinde 404 hatası için hazırlanmış özel ekranlar olabildiği gibi standart şekilde de karşınıza çıkabilir. Büyük puntolarla yazılmış “Not Found” metni, 404 hatası aldığınıza işaret etmektedir. Bunun yanında “404 – File or directory not found” biçiminde de karşınıza çıkabilmektedir.

404 Not Found Sitenize Özel Tasarımlar Yapmaya Özen Gösterin

İnternet sitenizde yüksek hitler ve gezinme sürelerine ulaşmak istiyorsanız, kullanıcıların internet sitenizi terk etmesini geciktirmeniz ya da engellemeniz önemlidir. Bunu sağlamak için özellikle hata ekranlarında ziyaretçilerinizin karşısına çıkan sayfaların tasarımını doğru şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. 404 not found hatası nedir? konusunda yaşanan problemlerin çözümü kadar, bu hatanın kullanıcıya ne şekilde ulaştığı da ciddi öneme sahiptir. Doğru şekilde hazırlanmış hata sayfaları, kullanıcıları sitenizde daha fazla vakit geçirmeye teşvik edecektir. Aradığını bulamayan kullanıcı, bir başka yerde bulabilmek amacıyla internet sitenizi gezinmeye devam edecektir. Görsel ve kullanışlılık olarak 404 hata sayfalarını doğru şekilde tasarlamak ise özellikle kurumsallığa önem veren internet sitesi yöneticileri için oldukça önemlidir.

404 Not Found Hatasının Nedeni ve Çözümleri

404 not found hatasının nedenlerini net bir şekilde tespit etmek, hatanın hızlı şekilde çözüme ulaşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle, internet sitenizde yaşanan ''404 not found hatası neden olur?'' gibi soruların yanıtını verebilmeniz gerekmektedir. 404 not found hatasının birkaç farklı nedeni bulunmaktadır. 

404 Not Found Hatasının Nedenleri

  • Sunucuda yer alan dosyaların konumundaki yanlışlık,
  • Aranan sayfanın kaldırılmış olması,
  • Arama sırasında ya da linkteki yazım hataları,
  • Aranan sayfanın bakıma girmiş ya da kapanmış olması,
  • Sayfa içerisindeki bağlantı sisteminde meydana gelen hatalar,
  • Backlink verirken yapılan hatalar

Başlıca temel 404 not found hata nedenleri olarak kabul edilmektedir. Bu hataların doğru bir şekilde tespit edilmesi, çözümünü de kolaylaştıracaktır. Nedeni belirlenmiş 404 hatasının çözümü de oldukça basittir. 

404 Not Found Hatası Nasıl Çözülür?

404 not found hatası nedir? Sorusu kadar, bu hatanın nasıl çözüleceği de önemlidir. Başlıca Çözüm yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Daha önceden hazırlanmış ve kullanılan geçici sayfaların sürekli olarak takip edilmesi, kampanya sonu dönemlerde linkin kaldırılması ya da ana sayfaya bağlanması.
  • Bir sayfayı kısa süreli olarak kapatıp yeniden açmayı düşünüyorsanız, 404 hatasıyla karşılaşmamak için başka sayfaya 302 ile geçici olarak yönlendirebilirsiniz.
  • Yanlış verilmiş backlinkleri kontrol ederek gerekli düzeltmeleri yapabilir ya da o linke uygun sayfa yönlendirmesi yapabilirsiniz. Yazım hataları için de 301 yönlendirmesiyle bu problemi çözebilirsiniz.
Top