X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Windows Ağ Network Bağlantısı Kurmak nasıl olur ve ne için kurulum yapılır? Yaşadığımız dünyada teknolojik gelişmeler baş döndürücü bir şekilde gelişim göstermekte. Bundan 50 ile 60 yıl önce televizyon bir çok evde yoktu ve şaşırtıcı bir teknoloji ürünü olarak hayatımıza girmişti. Ancak günümüz şartlarında artık neredeyse her evde en az iki veya üç televizyon bulunmakta. Üstelik internet bağlantısı yapılabilmekte.

 

Önümüzdeki dönemlerde evlerde en az iki veya daha fazla bilgisayarın olduğu günler gelecektir. Teknolojik evlerde artık bir çok ev ürünlerini bilgisayarlar kontrol edecek hale geldi. Network bağlantısı bu dönemlerde önemli hale gelecek. Çünkü bulunan tüm bilgisayarların birbiri ile haberleşmesine ve iletişim kurmasına ihtiyaç duyulacak. Şu anda bir çok şirkette kurulan ağ network bağlantıları evlerde de geçerli hale gelecek. Bu yazımızda Windows Ağ Network Bağlantısı Kurmak için neler yapılmalı onu basitçe anlatmaya çalışacağız.

 

Network Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Kullanılan bilgisayarlar üzerinde bulunan donanım ve yazılım kaynaklı paylaşmaya imkan sağlayan en az iki bilgisayarın kablo ile veya kablosuz bir bağlantı yolu ile birleştiği sistemlere network yani ağ sistemleri denilmektedir. Ağ sistemi bağlantı kurulacak sistemleri birbiri ile entegre eden bir alt yapı ve bu alt yapı üzerinde bulunan cihazlardan meydana gelen bir sistemdir.

 

Ağ bağlantı sistemleri bağlantı uzaklıklarına göre sınıflandırılan sistemlerdir. Genel olarak evlerde ve işyerlerinde kurulan sistem yerel alan ağları olmaktadır. Fiziki olarak yakın konumlanmış cihazların birbirine bağlanmasında bu sistem kullanılmaktadır. 

 

Kablolu Network Ağ Sistemi

 

Windows Ağ Network Bağlantısı Kurmak konusunda kablolu sistemin bir takım avantajları bulunur. Bu sistem hız, mesafe ve uyum konusunda en iyi değerleri yakalayan sistem olarak kurulabilir. Fiyat bakımından da avantaj sağlayan bir sistemdir. Maliyeti açısından kablolu network ağ sistemini tavsiye etmek yerinde olacaktır. Ayrıca kablosuz bağlantılarda yaşanması muhtemel olan kesintiler kablolu bağlantılarda söz konusu olmaz.

 

Ağ network bağlantısı kurulmasında kullanılan kablolar normal bir kablo değildir. CAT5 olarak isimlendirilen ve bu sistemlerde kullanılan özellikli kablolardır. Özellikle hız konusunda avantaj sağlayan bir yapıları vardır.

 

Kablosuz Network Ağ Sistemi

 

Kablosuz ağ sistemi kurmak kablolu sisteme göre daha maliyetli bir sistemdir. Çünkü kablosuz olarak network ağ sistemi oluşturmak için bir internet bağlantısı ve wifi bağlantısı olması şarttır. Windows Ağ Network Bağlantısı Kurmak ve bu ağı yönetmek için bağlantı yapılacak tüm cihazların doğal olarak işletim sistemlerinin Windows olması gerekir.

 

Kablosuz Windows ağ bağlantısı oluşturmak bağlantı yapılan wifi sistemi üzerinden gerçekleşeceği için bağlantılarda kopma veya zayıflama söz konusu olacaktır. Bu durumda sağlıklı bir bağlantı ve iletişim gerçekleşmeyebilir. Ayrıcı mutlaka sınırsız internet kullanmak ve yüksek hızda internet kullanmak gereksinimi ortaya çıkacaktır. Ancak kablolu sistemde kopma veya bağlantı sorunu yaşanması daha az olasılıktır.

 

Windows Ağ Network Bağlantısı Kullanmak

 

Windows ağ bağlantılarını yapmak için sistemin yönlendirmelerini izlemek yeterlidir. Kablolu veya kablosuz bağlantıları gerçekleştirdikten sonra bilgisayar ve çalışma grubuna isim vermek gerekir. Bunun için başlat menüsünden, Ayarlara gidin oradan ağ bağlantıları yolunu takip ederek yerel ağ bağlantısını görüp özelliklere tıklayın. Bu şekilde gerekli değişimi yapabilirsiniz.

 

Windows Ağ Network Bağlantısı Kurmak konusunda son aşamaları yaptınız ve bağlantıyı kullanmaya başladınız. Bu aşamadan sonra ağda bulunan bilgisayarları kendi bilgisayarınızdan görmek ve diğer bilgisayarlarda müsaade edilen dosyalara erişim sağlamak mümkün hale gelmiş olacaktır. Ayrıca paylaşıma açılan klasörler içinde değişiklik yapıp yeniden kaydetme ve bu şekilde diğer bilgisayarlar üzerinde değişiklik yapma şansına sahip olursunuz.

Top