X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

WhatsApp  Satış Öncesi

Bir 500 İnternal Server Error hatası mesajı, özellikle en çok ihtiyaç duyulduğunda, bir web sitesine erişimi kısıtlandığında bıktırıcı olabilir. 500 hatasının ne olduğunu ve web site için nasıl düzeltileceği öğrenilebilir. Bir kullanıcı bir tarayıcıya 'www.google.com' gibi bir internet adresi yazıp enter tuşuna bastığında, web sunucusuna bir http durumuyla yanıt vermesi için bir istek yapılır. Böylece bir HTTP durum kodu, internette istenen web sitesinin veya web adresinin bulunmasına yardımcı olur. Daha sonra sunucu, isteğin başarılı olup olmadığı, bir hata veya başka bir kimlik doğrulaması olup olmadığını üç basamaklı bir kod biçiminde istemciye bildirir.

 

Belirli bir web sitesini ziyaret ettiğinizde 500 İnternal Server Error hatası yaygın bir durumdur. Kullanıcı, hata nedeniyle istenen web sitesine erişemez. Ancak, kullanıcı yine de diğer web sitelerine erişebildiğinden, bu genellikle kullanıcının sisteminde bir hata değildir. 

500 İnternal Server Error Hatası Nedir?

HTTP durum kodu olan 500 İnternal Server Error hatası herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve web sitesinin sunucusunda bir sorun olduğunu gösterir. Ancak, sorunu açıkça belirtmez. Kullanıcı, kendi tarafında yanlış bir şey olmadığından emin olabilir ve bu yalnızca web sitesi sunucusunda bir sorun olduğunu gösterir.

500 İnternal Server Error Hatasının Nedenleri Nelerdir?

500 İnternal Server Error hatasının yaygın bir nedeni, formun eksik veya yanlış bir değeri doğru şekilde işlememesi gibi komut dosyası oluşturma sorunlarıdır. Ayrıca Arızalı ya da bozuk bir disk veya işlevsel olmayan yazılım modülüne benzer sunucu hatalarıyla da bu hataya neden olabilir. Basitçe, 500 İnternal Server Error hatası, web sitesinin sunucusunda bir şeylerin ters gittiği anlamına gelen genel bir hatadır. Sunucuya bağlanan bilgisayarlarla ilgili sorunların bu 500 İnternal Server Error hatasını görmesi nadirdir ancak olanaksız değildir.

İstek web sunucusu tarafından işlendiğinde “500 İnternal Server Error hatası” oluşabilir. Toplu durum kodu, sunucuda olabilecek ve web sitesinin yüklenmesini engelleyen planlanmamış her şeyi içerir. Sunucu hatası 500, muhtemelen web sunucusunun yapılandırmasında bir hata oluştuğu için meydana gelir. 500 İnternal Server Error hatası neden olan kaynaklarından birkaçı:

 

  • İzin hatası: Ana dosya ve klasörlerin izinleri doğru ayarlanmamış.
  • PHP zaman aşımı: Komut dosyası harici bir kaynağa erişmeye çalışır ve bir zaman aşımı yaşar.
  • .htaccess dosyasında yanlış kod: Bir .htaccess dosyasındaki yapı yanlış olabilir.
  • CGI/Perl betiklerinde sözdiziminde veya kodda hata: Bazı durumlarda betikler yanlıştır. Özellikle yollar yanlış hizalanabilir.
  • PHP bellek sınırı: Bir işlem belleğini aştığından ve bu nedenle doğru şekilde yürütülemiyor.

WordPress siteleri veya diğer içerik yönetim sistemleri söz konusu olduğunda, hatalı veya uyumsuz bir uzantı yüklemek de sebep olabilir. Eklentiler ve temalar, özellikle üçüncü taraf sağlayıcılardan tüm web sitesini etkileyebilir.

500 İnternal Server Error Hatası Nasıl Çözülür

500 İnternal Server Error hatasını düzeltmenin en basit yolu, tarayıcıyı veya uygulama pencereyi yenilemektir. Bunu çoğu bilgisayarda klavye kısa yolu olan F5 tuşunun yardımı ile yapılabilir. Ayrıca Windows'ta CTRL + R ve Mac'te CMD + R. Ayrıca tarayıcı da yenile düğmesini bulabilir ve buna tıklanabilir. 500 Dahili Sunucu Hatası geçiciyse, bu sorunu çözebilir.

 

Ayrıca önbellek ve tarayıcı geçmişini temizleyebilir ve yeni bir başlangıç ​​da yapılabilir. Tekrar denemeden önce tarayıcıyı çerezlerini silmeyi ve tarayıcıyı yeniden başlatmayı unutulmamalı. Veya yeni bir gizli pencere açıp göz atıp bakılabilir. 500 İnternal Server Error hatası genellikle bir sunucu hatasıdır. Şahsi bir hata değildir.

Top