X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Alan adı transfer kuralları nelerdir? Alan adının diğer bir ismi domaindir. Alan adı transferi kayıtlı olan bir firmanın değiştirilmesi için yapılmaktadır. Fakat bu değişimin yapılabilmesi için bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulduğu takdirde transfer yapılabilmektedir. Bazen çeşitli durumlarda alan adını kayıtlı olduğu bir firmadan başka firmaya geçilmek istendiğinde alan adı transferi yapılması gerekmektedir. Alan adı sahipleri bazı durumlarda bu transferlere ihtiyaç duyabilmektedirler. Alan adı transferi basit ve hızlı bir süreç olmamaktadır. Transferi yapılabilmesi için hem belirli bir süreye hem de kuralların karşılanmasına ihtiyaç vardır. Fakat en önemli nokta ise kurallardır. Belli başlı bazı transfer kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar karşılanmadığı takdirde kişiler transfer sürecinde zorlanabilirler. Çünkü uyulmayan bir kuralda ya da eksik yapılan bir işlemde transfer süreci tekrar başlamaktadır.

 

Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?

 

Alan adı transfer kuralları nelerdir? Alan adının transferi kurallara uyulduğu takdirde çok zorlayıcı olmamaktadır. Kurallara uyulduğu takdirde alan adı transferi için ilk yapılması gereken şey yeni firma için başvurunun yapılmasıdır. Başvuru dışında firmanın yetkilisi ile bir görüşmede yapılabilir. Transfer işlemleri başlamadan önce e-mail adresinin doğruluğundan emin olunmalıdır. Çünkü e-mail adresi alan adı transferi sürecinde çok fazla kullanılır. Alan adı transfer kurallarından bir ya da daha fazlası karşılanmadığı takdirde eski firma ile görüşerek yardım alınabilir. Alan adı transfer işlemlerinde profesyonel bir firma tercih edilmesi tüm sürecin sorunsuz ve hızlı bir şekilde bitmesini sağlamaktadır.

 

Transfer Kuralları

 

Alan adı transfer kuralları nelerdir? Alan adının başka bir firmaya transfer edilebilmesi için bazı kurallar bulunmaktadır. Transferin gerçekleşebilmesi için bu kurallara uyulması gerekmektedir. Transfer kuralları şu şekilde olmaktadır;

 

● Alan ya da domain adının alındığı tarihten en az 2 ay geçmesi gerekmektedir.

● Domain adının kaydı bulunan firmaya herhangi bir borcun bulunmaması gerekmektedir. Ufak miktarlarda bile herhangi bir borcun bulunması transfer sürecini engelleyebilir.

● Tescilin bitiş tarihi 20 günden daha uzun bir süre olmalıdır. Bu transfer sürecinde bir kuraldan ziyade önlem olarak nitelendirilir. Fakat kritik bir önlemdir. Tescil tarihine 5-10 gün gibi bir süre kalmış ise transfer süreci tekrar başlatılır. Bu da firmalar için oldukça can sıkıcı bir durumdur.

● Admin contact’in yani idari mail adresi geçerli olmalıdır.

● Alan adı transferi yapmak isteyen kişinin bir domain adının kendi sahibi olması gerekmektedir. Transferi işlemleri başkaları adına yapılamamaktadır. Transfer yapmak isteyen kişiler bizzat kendileri giderek başvuruları yapmaları gerekir.

● Domain adının transfer şifresinin olması gerekir. Kişi transfer şifresine sahip değil ise eski kayıtlı firmadan talep edebilir.

● Domain transferlerde önemlidir. Bu nedenle transfer işlemleri sırasında domain ’in aktif olması gerekir. Domain statüsünün beklemede veya kilitli olması gibi durumlar transfer işlemlerini olumsuz etkileyecektir.

 

Alan Adı Transferi Kaç Günde Yapılabilir?

 

Alan adı transfer kuralları nelerdir? Alan adı transferi için transfer kurallarına uyulması gerekir. Transfer kurallarına uyulmadığı takdirde süreç tekrar başlatılabilir ya da uzayabilir. Bu nedenle kurallar sürecin en kısa ve kolay bir şekilde bitmesi için önemlidirler. Alan adı transferlerinin süresi net değildir. Her transfer işlemi farklı sürelerde tamamlanabilir. Bunun sebebi ise transfer süreci esnasında karşılaşılan engeller ya da eksiklerdir. Fakat alan adı transfer işlemlerinin ortalama olarak süresi en geç 10 günde tamamlanmaktadır. Transfer işlemleri 1 günde tamamlanabilirken bu süre 10 güne kadar uzayabilir. Bu süre eski firma, alan adı ve yeni firmaya göre değişkenlik gösterir. Alan adı transfer kuralları nelerdir? Sorusunda kurallar öğrenildikten sonra tüm kurallara uyulması takdirde transfer süreci en kısa sürede tamamlanabilir.

Top