X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

 

Android'de Linux nasıl çalıştırılır sorusunun cevabı olarak birçok farklı yöntem vardır. Android sistemi cihazın donanımıyla ara yüzü oluşturan yazılımı içeren Linux sistemi üzerine kurulmuştur. İşletim sisteminin Android cihazla iletişim kurması için gereklidir. Cihaz, bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet gibi başka bir donanım olabilir. Linux bir işletim sistemidir. Android sistemi Linux çekirdeğini içerse de bu masaüstü bir ortam sunmaz. Bu yüzden Android için Linux yüklemek gerekir. Android telefonlarda ve tabletlerde Linux sistemini çalıştırmak için kullanılan bu yöntemlerin en çok kullanılanları şunlardır:

  • Debian Noroot ile Android'de Linux'u Çalıştırmak
  • AndroNix ile Android'de Linux Çalıştırmak
  • UserLAnd ile Android'de Linux Çalıştırmak
  • Root Android ile Linux'u Çalıştırmak
  • Root olmadan çalıştırma yöntemleri
  • Köklü Android Cihazda Linux Çalıştırmak

Debian Noroot ile Android'de Linuxu Çalıştırmak 

Debian Noroot ile Android'de Linux nasıl çalıştırılır? Android 'de Linux çalıştırma yöntemlerinden birisi Debian noroot ile android telefonlarda Linux çalıştırma yöntemidir. Android telefonlarda minimum zahmetle ve çok kolay bir şekilde Linux sistemini çalıştırmanın en iyi yollarından birisi Debian Noroot sistemidir. Bunu çalıştırmak için android sürümünün 4.1 ve sonraki bir sürümü olması gerekir. Debian noroot sistemi uyumluluk katmanı sağlayarak telefonunuzda otomatikman Linux sistemini kurmaktadır. Böylece Android'i rootlamak zorunda kalmazsınız. Debian uygulaması sistemin çalıştırılmasına izin verir. Diğer yöntemlere göre oldukça kolay bir yöntemdir. Fakat debian noroot ile kurulan Linux sisteminin performansı mükemmel değildir fakat kullanılabilirdir.  Bununla birlikte, Android telefonlara Linux sistemini korumak ve daha iyi bir performans elde etmek için farklı bir yöntem olarak cihazınızı köklendirmeyi düşünebilirsiniz. Köklendirme yöntemi oldukça zaman alan bir yöntemdir.

AndroNix ile Android'e Linux Çalıştırmak

Android telefonlara Linux kurmak için farklı bir yöntem andronix yöntemidir. Andronix kullanışlı araç 8 dağıtımla birlikte kurulmaktadır. Bu 8 dağıtım şunlardır; Fedora, kali, debian, ubuntu, kemer, alp ve manjoro'dur. Android telefonda Linux işletim sistemini kurmak ve çalıştırmak için bu dağıtım araçlarından herhangi birisine dokunarak daha sonra yükleme butonuna basmalısınız. Bununla birlikte Andronix programı ücretsiz bir programdır.

UserLAnd ile Android'de Linux Çalıştırmak

Linux sistemini android telefona kurmanın bir diğer farklı yöntemi Userland programıdır. Userland ile Android'de Linux nasıl çalıştırılır? Userland programı, Debian Noroot uygulamasına alternatif olarak uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulamayı yükledikten sonra uygulamayı çalıştırarak izinleri kabul etmeli ve yüklemek için bir dağıtım seçmelisiniz. Linux sürümünü komut satırı üzerinden kullanarak görüntüleme seçeneği bulunur. Bu sistem ile Linux kurmak ve kullanmak oldukça basittir. Android telefonlarda Linux çalıştırmak için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Root Android ile Linux'u Çalıştırmak

Root ile Android'de Linux nasıl çalıştırılır? Android cihazlarını rootlamak için zamanı olan kişiler, bu yöntemler Linux kurulumu daha basit ve daha hızlıdır.

Root Olmadan Çalıştırma Yöntemleri

Root olmadan Android'de Linux nasıl çalıştırılır? Linux sistemini Android telefonlarda root olmadan çalıştırmak için farklı başka yollarda bulunmaktadır. Android telefonlarda Linux çalıştırmak için uygulanabilecek daha farklı yöntemler şunlardır:

  • Dex
  • Uzak masaüstü
  • Thermux

Eğer android telefonunuz Samsung cihazı ise donanımınızı masaüstü moduna geçirme seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu yöntem tam bir Linux işletim sistemi olmasa bile Linux çekirdeğine sahip olan bir masaüstü ortamı sağlar. Uzak masaüstü yöntemini kullanarak da Linux'u çalıştırabilirsiniz. Thermax yöntemi de komut satırına dayalı bir yöntemdir. Buradaki Linux ortamı komut satırına dayalı olur. Android 'de Linux uygulamaları çalıştırmanıza izin veren bir yöntemdir.

Köklü Android Cihazda Linux Kurmak

Köklü bir android cihaza Linux sistemi nasıl kurulmaktadır? Eğer telefonunuz köklü bir cihaz ise Linux dağıtım aracınızı kullanılarak Linux'u yükleyebilirsiniz.  Bunun için öncelikle telefonunuzu wi-fi ağına bağlamanız gerekir. BusyBox uygulamasını kurun. Bu uygulama gelişmiş kök yeteneklerini sağlar. Daha sonra Linux Deploy uygulamasını yükleyin. Kök izinleri etkinleştirilmelidir. Bunun için alt köşedeki ayarlara bakabilirsiniz.  Android telefonunuzda Linux masaüstünü görüntüleyebilmek için etkinleştirme bölümünün altında GUI kutusunu işaretlemelisiniz. GUI ayarlarını yapabilirsiniz. Ayrıca ekran çözünürlüğünü kontrol etmelisiniz.

Top