X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Bozuk bağlantı ya da kırık link olarak da ifade edilen çalışmayan bağlantı adresleri web sitelerine ciddi zararlar verebilir. Ölü bağlantı ya da çürük bağlantı olarak da adlandırılan bu bağlantılar internet üzerinden ciddi bir yer kaplamaktadır. Herhangi bir hataya bağlı olarak web sayfalarının açılmaması durumunu ifade etmek için bu terimler kullanılmaktadır. Broken link ya da death link gibi ifadelerle de anılmaktadır.

 

Bozuk bağlantıların ortaya çıkmasında birçok etken olabilir. Bu etkenler arasında boş ya da var olmayan bir dış sayfadan kaynaklanabileceği gibi diğer farklı unsurların da etkisi olabilir. Eğer bir web sitesinde bozuk link varsa bunların tespit edilmesi ve düzeltilmesi gerekecektir. Aksi takdirde bu linklere sahip mevcut web sitelerinin de zarar görmesi mümkündür. Bozuk bağlantı sayfası tespit edilerek uygun araçlar ve yöntemler kullanılarak düzeltilmesi gerekir.

 

Bozuk Bağlantıların Web Sitelerine Zararları Nelerdir?

 

Tıkladığın bağlantı bozuk olabilir veya sayfa kaldırılmış olabilir gibi sorunlar internet kullanıcılarının çok sık karşılaştıkları problemler arasında yer almaktadır. Günümüzde popüler arama motorlarından olan Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları, site içinde yer alan bağlantıları bir web sitesinin kalitesi için önemli bir unsur olarak değerlendirmektedir. Bu nedenle web sitelerinin uygun araçlar kullanılarak düzenli olarak kontrol edilmesi arama motoru başarısı açısından son derece önemlidir.

 

Arama motorlarında iyi bir sıralama almak için bozuk linklerin en kısa sürede düzeltilmesi gerekecektir. Web sitelerinin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesini sağlamak ve kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmeleri açısından da bozuk bağlantıların olmaması gerekecektir. Kırık bağlantıların temizlenmesi web sitesinin kullanıcı trafiğinin artırılmasında da önemli bir rol oynayacaktır. Bozuk bağlantı sayfası web sitesinin kalitesini etkileyen ve arama motoru üzerindeki başarısını da olumsuz yönde etkileyecek önemli bir unsurdur.

 

Bozuk Linkler Nasıl Bulunur ve Düzeltilir?

 

Kırık link bulmave düzeltme işlemlerinin belirli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Web sitelerinin kalitesi ve arama motoru başarısı açısından bozuk linklerin en kısa sürede tespit edilerek düzeltilmesi gerekecektir. Söz konusu bozuk bağlantıların bulunması için çeşitli araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar kullanılarak linklerin bulunması mümkündür.

 

Bulunan bozuk bağlantının düzeltilmesi için öncelikle kopuk bağlantıyı içeren çalışma kitabı açılır. Veri sekmesinde bağlantıları düzenleme adımları izlenerek kaynak dosyasından ilgili bağlantı seçilir. Sonrasında kaynak düzgün çalışan adres ile değiştirilerek işlem tamamlanabilir. Bu bağlantıların kaldırılması veya düzgün çalışan adresler ile değiştirilmesi son derece önemlidir.

 

Bozuk Bağlantı Sorunu Neden Ortaya Çıkar?

 

Bozuk bağlantı sorunu birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Web sitelerinin yenilenmesinden yazılımsal hatalara kadar birçok etkenden söz etmek mümkündür. Bu kapsamda bozuk bağlantı sorunun ortaya çıkmasında etkili olan başlıca unsurlar kısaca şöyledir:

 

● Web sitelerinin yenilenmesi,

● Başka bir ISP ile değiştirilmiş olması,

● Bağlantının yanlış yazılmış olması vb.

 

Arama motoru tarafından sitenizin doğru şekilde algılanarak sıralama başarısı elde etmesi açısından tüm bozuk bağlantıların bulunarak kaldırılması veya düzeltilmesi gerekecektir.

 

Bozuk Bağlantı Denetleyici Araçları Nelerdir?

 

Bozuk bağlantı düzeltme işlemleri için öncelikle bu bağlantıların hangileri olduğunu bulmak gerekecektir. Bu kapsamda yaygın olarak kullanılan deadh link checker araçlarından bazıları şunlardır:

 

● Ahrefs

● Sitechecker

● SEMrush vb.

 

Web sitelerinde yer alan bozuk bağlantı sayfası adreslerinin profesyonel araçlar kullanılarak tespit edilmesi son derece önemlidir. Günümüzde birçok alternatif uygulama bu kapsamda kullanılabilir. İlgili araçlar ile kısa sürede bozuk bağlantılar bulunarak düzeltme işlemleri için doğru adımların izlenmesi gerekecektir.

Top