X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Cache Nedir, Nasıl Temizlenir? 

Cache nedir, nasıl temizlenir? Cache önbellek demektir ve önbelleği temizlemek neyin önbelleği olduğuna bakmaksızın genellikle kolaydır. Herhangi bir uygulama veya tarayıcı hatası yaşadıysanız sorun gidermek için arama yaptığınız zaman genellikle birçok web sitesi tarafından cache temizlemek önerilmektedir. Fakat cache nedir ve onu temizlemek neden önem arz etmektedir diyorsanız, cevabını almak için doğru yerdesiniz.

Cache Nedir

Cache tarayıcıların, web sitelerinin ya da uygulamaların hızlı yüklenmesini sağlamaktadır. Bunun sebebi ise uygulamanın belli verilerinin depolama üzerinde geçici olarak saklanmasıdır. Depolama üzerinde saklanan bu veriler sayesinde tekrar kullandığınız web sitesine veya uygulamaya giriş yaptığınız da her şey çok daha hızlı yüklenmektedir. Cache türleri birçok farklı sınıfa ayrılmaktadır ve hepsinin kendine göre avantajları ve çalışma prensipleri vardır. Cache nedir dediğimizde aslında onun bir hafıza bankası olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü cache birçok konudan kullanıcıya fayda sağlamaktadır, örnek vermek gerekirse: Geçici olarak sakladığı veriler sayesinde daha az internet tüketmenizi sağlar, her girdiğinizde tüm web sitesini veya uygulamayı baştan indirmek zorunda kalmazsınız. Zamandan tasarruf etmenizi sağlar kullandığınız web siteleri ya da uygulamalar çok daha hızlı açılacağı için yüklenmelerini beklemek zorunda kalmazsınız.

Cache Türleri

Donanımsal Cache

Cache aslında hem yazılımsal hem donanımsal olarak var olabilir ve kendi için farklı görevlere sahiptir. Bilgisayar işlemcisinin kendi cache'si bulunur işlemci bilgisayarın bütün işlemlerini yürütür ve kendi için çekirdeklere sahiptir. İşlemci de bulunan ön bellek bilgisayarda günlük işlemlerinize yaparken sık kullanılan bilgileri almanıza ve işlemenize yardım eder. Aynı zamanda render işlemlerinde işlemci önbelleği büyük önem arz edebilmektedir. Cache nedir, denildiğinde aslında işlemci için ne kadar önemli olduğu genellikle fark edilmez. Çünkü işlemci performansı ile işlemcinin sahip olduğu cache doğru orantılıdır. Aynı zamanda işlemcinin sahip olduğu cache türleri 3 gruba ayrılır, En hızlı olan l1'dir boyutu daha düşüktür ama en sık kullanılan bilgiler buradadır ardından l2 cache gelir biraz daha yavaştır ama boyutu daha büyüktür en son ise l3 cache gelir en yüksek boyuta sahip olan cache l3'tür fakat en yavaş cache odur.

Yazılımsal Cache

Neredeyse bütün web tarayıcıları aralarındaki farklılıklara rağmen kendi cache'lerine sahiptir ve bunu depolamada saklarlar. Herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğiniz anda genellikle grafiksel dosyalar olmak üzere bu dosyaları sonraki ziyaretiniz için sağlar. Mesela facebook sitesini ziyaret ettiğinizde HTMl dosyaları ve sürekli ziyaret ettiğiniz kişiler görsellerini depolar, sonraki ziyaretinizde o kişinin profili hızlı bir şekilde yüklenir. Uygulamalarda kendi cache'lerine sahiptir. Cache nedir, ve peki neden uygulamalar için önemlidir? Denildiğinde cevabı basittir, aslında uygulamanın sağlıklı bir şekilde çalışması için kullanıcı verileri diske kaydedilmelidir. Bu sayede her seferinde baştan giriş yapmanıza gerek olmadan hesabınız her girmenizde açık kalır, uygulama içinde daha hızlı hareket edebilirsiniz. Uygulamadan uygulamaya değişiklik göstermekle beraber hepsi genellikle görsel dosyaları cache üzerinde tutmaya yoğunlaşır. Çünkü görsel dosyalar genellikle daha yüksek boyutlara sahiptir.

Cache Nasıl Temizlenir? 

Cache nasıl temizlenir? Sorusunun cevabı tarayıcıdan tarayıcıya değişmekle beraber gayet basittir. Genellikle bütün tarayıcılarda cache temizleme işlemi ayarlar kısmından geçmişe tıklayarak gerçekleşmektedir ardından isterseniz seçtiğiniz tarihe kadar silinecek şekilde seçebilir, isterseniz de tüm bulunan ön belleği temizleyebilirsiniz. Cache temizleme kısa yolu Ctrl+Shift+Delete 'dir olacak şekildedir. Android ve ios uygulamalar içinse uygulamaya basılı tutup depolama kısmını seçip ön belleği temizle butonuna tıklayarak yapılmaktadır. Aynı zamanda bu işlem dikkatlice yapılmaktadır eğer google ya da icloud üzerinden şifreleriniz kayıtlı değilse önbellek temizleme işlemi sonrası hesaplardan da çıkış yapılacağı için, şifresini bilmediğiniz hesaplara erişememe tehlikeniz bulunmaktadır.

Top