X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

 

Cpanel üzerinden yedek nasıl alınır? sorusu, birçok veri tabanı kullanıcısı için oldukça önemli bir soru haline gelmiştir.  MySQL ve bu sistem üzerinden çalışan tüm sistemlerin veri tabanı yedeklerini hızlı ve kolay bir şekilde almak, özellikle e-ticaret sitesi ya da depolama sistemlerini aktif olarak kullanan işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle, firmaların bu konuda problem yaşamadan, yedeklerini güvenli ve hızlı bir şekilde alabilmelerini sağlayan tüm eklenti ve uygulamaların kullanımının yaygınlaştırılma çalışmaları hız kazanmıştır. Cpanel üzerinden gerçekleştirilen bu yedek alma ve yedekleme işlemi ise şu an için en kolay şekilde tamamlanan yedek alma sistemi olarak kabul edilebilmektedir. Bu nedenle, yapılacak uygulamanın doğru bir şekilde programlanması, tüm verilerin sağlıklı şekilde korunmasına yardımcı olacaktır. Cpanel üzerinden yedek nasıl alınır? sorusunun yanıtı ise birkaç farklı adımla tamamlanabilen, oldukça basit işlemler dizisinden ibarettir. Bu işlemleri doğru bir sırayla takip ederek yedeklerinizi hızlı şekilde alabilir, çalışmalarınızı güvenli olarak sürdürebilirsiniz. 

Yedekleme Yapma İşlemi Hangi Adımlardan Oluşmaktadır?

Cpanel, bu veri tabanlarını yönetmek, yedeklemek ve kontrol etmek için en aktif şekilde kullanılan sistemlerin başında gelmektedir. Bu panel üzerinde yedekleme yapmak istiyorsanız, ilk olarak cpanel hesap detaylarınız ile kullanıcı paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Kontrol paneline “internetsiteniz.com/cpanel” linki üzerinden rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifreniz ile panele giriş yaparak, şu adımları uygulamanız kolay bir şekilde yedekleme işlemini tamamlamanız konusunda sizlere destek olacaktır. Panele giriş yaptıktan sonra şu adımları uygulayarak yedek alabilirsiniz Cpanel üzerinden yedek nasıl alınır? sorusu bu adımların sonunda yanıt bulmuş olacaktır:

  • CPanele girişten sonra, ekranın en üst kısmında yer alan “Dosyalar” başlığının altından “yedekleme” kısmına girmeniz gerekir.
  • Bu bölümde, dilediğiniz şekilde isterseniz; MySQL yedeği, hesap yedeklemeleri, tam yedekleme, giriş dizini yedeği, e-posta ileticileri ve filtelerinin yedeğini alabilirsiniz.
  • Dilediğiniz yedeği seçtikten sonra hızlı bir şekilde, server üzerinde yedek alınarak; bilgisayarınızda dilediğiniz yere indirmenizi sağlayacak olan ekran çıkacaktır. İndirme detaylarınızı onayladıktan sonra, indirme işlemi başlayacak ve bu işlem sona erdiğinde yedek alma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

cPanel Yedekleme Sihirbazı ile Yedekleme

cPanel içerisinde yer alan yedekleme sihirbazı, MySQL veri tabanı yedeğinizi doğru ve hızlı bir şekilde almanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. CPanel üzerinden yedek nasıl alınır? sorusu kullanmak istediğiniz yönteme bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, hangi yöntemin kolayınıza geldiğine karar vermeniz önemlidir. Dosyalar başlığı altında yer alan yedekleme sihirbazına giriş yaptıktan sonra, “Back Up” butonu ile kolayca yedekleme işlemine başlayabilirsiniz. 

Yedeklemek istediğiniz seçenekleri bir araya getirerek önünüze sunan bu ekranda dilediğiniz seçenekleri belirleyerek, dosyaların server üzerinde hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu hazırlık süreci sona erdiğinde indirmeniz için gerekli indirme yöneticisi çıkacak ve dosyalarınız bilgisayarınıza indiğinde yedekleme işlemi tamamlanmış olacaktır. Basit yedekler gibi konularda en kullanışlı seçenek bu panel üzerinden yapılan yedeklemeler olarak kabul edilmektedir.

Veri tabanı Yedekleri İçin Bilinmesi Gerekenler

MySQL veri tabanı ya da birçok farklı konuda cpanel üzerinden yedek alırken dikkat etmeniz gereken birçok farklı detay vardır. Kronolojik olarak bir şekilde yedeklerinizin güvenli olarak sıralanması için sıralama ve dosyalama isimlerine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. cPanel üzerinden yedek nasıl alınır? konusunun diğer bir açısı da bu verilerin güvenliğinin nasıl sağlanacağıdır. Verilerin güvenli bir ortamda saklanması da internet sitenizin ve içeriklerinizin güvenliği için oldukça önemlidir. Cpanelin bu konuda sunduğu en önemli kolaylıklardan birisi de internet sitenizin yedeğini farklı bir yere alma imkanını sunuyor olmasıdır. Bu durum internet sitenizin yedeklerini çok daha rahat bir şekilde saklayabilmenize olanak tanımaktadır.

Top