X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

DNS kaydı, bir URL'yi bir IP adresine eşlemek için kullanılan bir veri tabanı kayıtlarıdır. DNS kayıtları, DNS sunucularında saklanır ve web sitelerini dış dünyaya bağlamalarına yardımcı olmak için çalışır. URL girilip tarayıcıda arama yaparken, bu URL DNS sunucularına iletilir ve sonradan Web sunucusuna yönlendirilir. Bu Web sunucusu daha sonra URL'de belirtilir. Sorgulanan Web sayfasına hizmet eder veya gelen postayı işleyen kullanıcıyı sunmak için posta sunucusuna yönlendirir.

DNS Kaydı Çeşitleri

Domain kaydı sitesinde değiştirebilecek birkaç farklı DNS kaydı türü vardır. Genellikle yapılması gereken tek şey ad sunucusunu güncellemektir, ancak farklı türdeki DNS kayıtlarını bilmek, ileride bir şeyi değiştirmek gerekirse yardımcı olabilir. Bu DNS Kaydı Çeşitleri:

 • A: Bu, bir etki alanını veya alt etki alanını bir IP adresiyle eşleştirir. Bu, DNS'nin temel işlevidir.
 • AAAA: Bu tıpkı bir A kaydı gibidir, ancak IPv6 IP adresleri içindir. Tipik bir AAAA kaydı aşağıdaki gibi görünür.
 • AXFR: Bu, DNS replikasyonu için kullanılır. DNS çoğaltması yapmanın daha modern yolları vardır. AXFR kayıtları, sıradan bölge dosyaları için kullanılmaz.
 • CNAME: Bu, Kurallı ad kaydının bir etki alanını farklı bir etki alanıyla eşleştirdiği zamandır.
 • DKIM: Bu, DKIM protokolü ile imzalanmış mesajların kimliğini doğrulamak için ortak anahtarı görüntüler. Bu uygulama, posta orijinalliği doğrulamasının kalitesini artırır.
 • MX: Bu, Posta Değişimi anlamına gelir. MX, IP kayıtlarına değil, metne çözümlenir. Bu kayıtlar, bir alan adına gönderilen e-postaları doğru sunucuya iletir ve burada belirtilen e-posta adresine gönderilir.
 • NS: Bir etki alanı veya alt etki alanı için ad sunucularını belirleyen ad sunucusu kayıtlarıdır.
 • SOA: Bu kayıt, orijinal olarak oluşturulduğu ana bilgisayar dosyasının adıyla bir bölge dosyasını tanımlar. Bundan sonra, alandan sorumlu kişiye atanan iletişim e-posta adresini adlandırır.
 • SPF: Bu bir etki alanı veya alt etki alanı için belirlenmiş posta sunucularını listeler.
 • SRV: Bu DNS türü, bir etki alanı veya hedef etki alanı ile alt etki alanında çalışan belirli bir hizmetle eşleşir.
 • TXT: Bu, Metin anlamına gelir. Bu DNS kayıtları, alan adında hiçbir şeyi değiştirmez, ancak alan adıyla eşleşmesi için aranabilir.

DNS Kaydı Nasıl Çalışır

Bilgisayarlar, bir dizi sayı olan IP adreslerini kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar. IP adresleri, bilgisayarlar arasındaki bilgileri yönlendirmek için neredeyse sanal bir telefon rehberi gibi çalışır. DNS kaydı, bu bilgileri kullanıcı dostu alan adlarına çevirir, böylece insanlar bir web sitesini her ziyaret etmek istediklerinde uzun sayıları ezberlemek zorunda kalmazlar.

Web tarayıcısına her alan adı yazıldığında, alan adının IP adresinin zaten belleğinde olup olmadığını belirleyecektir. Son zamanlarda ziyaret edilen bir web sitesi değilse, bilgisayar size bir sonuç getirmeye çalışmak için DNS sunucularını kullanarak bir dizi sorgu gerçekleştirir.

DNS Kaydı Neden Önemli

DNS kaydı önemlidir, çünkü belirli bilgileri talep eden kullanıcıların onu nerede bulabileceklerine dair yetkili kayıtları sağlarlar. Kullanıcıların internet üzerinden site ile etkileşime girmesini sağlayan yol haritalarıdır ve bağlı cihazlar ve sistemler için temel bir teknoloji olarak var olurlar. DNS'nin yapılandırılması karmaşıktır ve yanlış yapılandırılması, sayfa sunma, e-posta teslimi ve daha fazlasıyla ilgili sorunlara yol açabilir.

DNS Kaydı Ne İçin Kullanılır

DNS kaydı, bilgisayarların en iyi sayılarla çalıştığı ikilemini çözmek için oluşturuldu, insanlarla çok fazla değil. Temel işlevi, bir telefon rehberi gibi, isimleri sayılarla eşlemektir. Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, internete bağlanan her cihaz veya ana bilgisayar, bir IP (internet protokolü) adresi biçiminde numara ile tanımlanır.

Top