X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Google Analytics Nedir? Ne işe yaramaktadır? Bu hizmeti kullanmak için herhangi bir ücret ödemek gerekmekte midir? Google, internete erişimin, araştırma yapmanın en iyi yollarından birisi olmasının yanı sıra hayatımızı kolaylaştıracak pek çok uzantıya, uygulamaya sahiptir. Google Maps, Google Academic, Google Ads, Google Adsense, Google Meet gibi neredeyse her bir daldan farklı bir araca sahiptir. Google Analytics de bu araçlardan birisi olmakla beraber istatistikler tutmanıza olanak sağlamaktadır. Google Analytics, çoğu şeyi sizin yerinize yapacak ve istediğiniz bütün istatistikleri tutacaktır.

Google Analytics Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Sorusunun kadar önemli olan bir diğer soru ise bu hizmetin ne işe yaradığıdır? Google Analytics, bir istatistik tutma aracıdır ancak bunu izleme kodu yüklü olan internet sitelerinde yapmaktadır. İzleme kodu sayesinde siteye bir abone olanların, bir günde yapılan giriş ve çıkışların ve bu sitelerde kullanıcıların gösterdikleri davranışlar ile lokasyonlarının yanında e-ticaret işlemleri, dönüşümler vb. pek çok veriyi izlemenize, istatistik tutmanıza olanak sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde web sitelerinizin ya da istediğiniz başka şeyin istatistiğini tutmak oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Nedir? Sorusuna cevap verdiğimize göre bu sistemin nasıl kullanıldığından bahsetmeye başlayabiliriz. Google Analytics, kullanması oldukça kolay olan bir platformdur. İlk önce Google Analytics internet sitesine gidip ücretsiz başlat seçeneğine tıklayarak bir analytics hesabı oluşturmanız, eğer bir analytics hesabınız var ise oturum açmanız gerekmektedir. İkinci aşamada ise hesabınızda web sitenizi ya da uygulamanızı temsil eden bir mülk oluşturmalısınız. Ondan sonra ise mülkünüzde görünümleri, filtre uygulanmış perspektifleri oluşturmanıza yardımcı olacakbir raporlama görünümü oluşturun. En son olarak ise izleme kodunu web sitenize ekleyerek Google Analytics mülkünüzde veri toplamaya başlayabilirsiniz. 

Daha sonra ise verilerinize erişim, kullanılabilirlikleri gibi ayarları ayarlamak için ilk olarak yapılandırma yapılmasını ve verilerle etkileşimde bulunulacağını belirleyen izinler verebilirsiniz. Bunun yanında Google Ads ve Google Analytics hesabınız arasında veri paylaşımı yapabilmek ve pazarlama çalışmanızın sitenizde veya uygulamanızda bulunan kullanıcıların davranışlarını etkileyip etkilemediğine dair kapsamlı bir fikir edinebilirsiniz. Bir diğer özellik sayesinde ise Analytics kullanıcılarını ve ilgili verileri gösteren rapor görüntüleri oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların internet sitesi ya da uygulamanızda gerçekleşmesini istediğiniz özellikler için bazı hedefler belirleyin ve bu adımlara finansal bir değer atayın. En son olarak ise Çözümler Galerisi’nden, Analytics hesabınızda yer alan gösterge tabloları, özel raporlar ve segmentlere göz atabilirsiniz.

Google Analytics Nedir? ne işe yarar? Sorularından detaylıca bahsettikten sonra bir diğer önemli konu olan hizmetin ücreti konusudur. Peki Google Anaytics hizmeti ücretli mi yoksa ücretsiz midir? Bu soru pek çok web sitesi ya da uygulama sahibinin aklını karıştırmaktadır. Ancak Google, bu hizmet için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Yani herhangi bir ücret ödemeden hizmetin her bir özelliğinden faydalanabilir, web siteniz ya da uygulamanızda kullanabilirsiniz.

Google Analytics hizmeti, istatistik tutmak isteyen herkes için oldukça iyi bir program olmakla kalmıyor, bütün bu istatistikleri sizleri uğraştırmadan basit bir takip kodu ile yapıyor. Sadece web sitenizi ya da uygulamanızı Google Analytics hesabınız ile bağlamanız bu zorlu gözüken işlemi oldukça basit bir hale getiriyor. Bu yazıda Google Analytics Nedir? Ne işe yarar? Sorularına cevap verdik. Google Analytics’in uygulamanız ya da internet sitenizde merak ettiğiniz istatistikleri tutmanıza yardımcı olacağını ve oldukça önemli bir program olduğunu, hizmete mobil uygulaması ile her an her yerden ulaşabileceğinizi sakın unutmayınız.

Top