X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

WhatsApp  Satış Öncesi

İnode Limiti Nedir? Sorusu dikkatlice incelenmelidir. Hosting firmalarında sıklıkla karşılaşılan İnode terimi, dosya dizininde oluşturulan verileri içeren bilgidir. Diskte yer alan verilerin nerede bulunacağı bilgisine İnode sayesinde ulaşılmaktadır. İnode limiti de belirlenmiş hosting üzerinde ne miktarda dosya ve veri tutulacağını göstermektedir. Doğrudan dosyayı kaydetmez fakat dosyanın içeriğinde bulunan tüm bilgiler İnode sayesinde dosya sistemine kaydedilmektedir. Hesabınızın olduğu email gibi ortamlarda, her email ve içeriğindeki dosyalar bir inode olarak sayılmaktadır. Tüm inodelar ise toplam inode sayısını oluşturmaktadır. İnode limiti hosting firmalarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. İnode sayısı iki temel alandan oluşmaktadır. Birincisi meta veriler, ikincisi verilere ait bilgilerdir. 

İnode Limiti Nedir? Bu sınır hangi durumlarda aşılır? Konusu merak edilen konular arasında yer almaktadır. Dosyanın büyük ya da küçük boyutta olması inode limitinde yer almayacağı anlamına gelmez. Her dosyanın ve içeriğinin inode sayısı bulunmaktadır. Web siteleri hostingler ile çalışmaktadır. Bu sunucularda depolanmakta olan web sitesine ait dosyalar için bir inode sınırı bulunmaktadır. Maksimum dosya limiti hosting tarafından belirtilir. Hosting firması inode limitini belirleyip, bildirmesi üzerine kullanılan ve sınıra yaklaşılan durumda daha fazla inode kullanılamayacağı anlamına gelir. Dolayısıyla örneğin bir hosting firması 150.000 adet inode limiti vermişse, 150.00 adet inode sayısından fazla web sitesi dosya içeremeyecektir. 

 

İnode Temizleme Nedir? Nasıl Yapılır?

İnode Limiti Nedir? İnode Temizleme Nedir? Nasıl Yapılır? Sorularının cevabına bu yazıdan ulaşabilirsiniz. İnode limitini verimli kullanabilmek için belirli aralıklarla temizleme işlemi yapılmalıdır. Düzenli dosya dizini ve gereksiz dosyaların kaldırılması kullanılabilir inode sayısını artıracaktır. Düzenli olarak e-mail kontrol edilmesi ve gereksiz e-maillerin silinmesi ile birlikte inode limiti daha efektif kullanılabilecektir. Eski e-mailler ve spam e-mailler temizlenerek inode sayısında artış yakalanmaktadır. Günümüzde oldukça sık kullanılan yöntemlerden biri olan bulut sistemde dosya depolama işlemi ile de inode limiti korunabilmektedir. Dolu olan önbelleğin de düzenli aralıklarla kontrol edilerek temizlenmesi önerilen yöntemlerden bir diğeridir. 

 

İnode Limiti Nasıl Aşılır?

İnode Limiti Nedir? İnode limiti hangi durumlarda aşılır, aslında temizleme işleminin zıttı olarak düşünebilir. Dosyaların düzensiz dizinlenmesi sistemi, dosyaların karmaşıklığı gibi durumlar fazla inode kullanımına neden olmaktadır. Gereksiz e-maillerin, e-mail içeriklerinin ve eklerinin de çok fazla inode kullandığı bilinmektedir. Web sitelerinde önbellek kullanımının ciddi oranda inode kapsaması ve temizlenmediği takdirde hızlıca limite yaklaşması ile birlikte inode sınırı aşılabilir. Hosting tarafından belirlenen kotanın da az olması ile birlikte inode limiti hızlıca dolabilir. Bu sınıra ulaşılması veya aşılması halinde ise performans kaybı yaşanmaktadır. Sınırın aşılması ihtimali yeni bir web sitesi kullanıcısında oldukça düşüktür. Zaman geçtikçe artan içerik ve dosya kullanımı yani sitenin içerisinde barındırdığı veriye göre limit değere yaklaşılır. Eğer bulut sistemi kullanılmak istenmiyor ve veriler silinmek istenmiyorsa inode limit artırım talebinde bulunulabilir.

 

İnode Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?

İnode Limiti Nedir? İnode limit bilgisi ile neler yapabilirim, bu bilgilere nasıl erişirim, sorularının cevabı hosting aldığınız firmada gizlidir. Hosting firmasındaki kullanıcı hesabınızı kullanıcı adı ve şifre girişiniz ile birlikte açmanız gereklidir. Ardından hosting bilgilerinin bulunduğu yönetici panelinde inode bilgisi alanı incelenmelidir. Cpanel ve plesk sekmesi alanlarından inode bilgilerine erişim sağlanabilmektedir. Bunun haricinde hostinge ait olan diğer bilgilere de bu paneller aracılığıyla erişim sağlanabilmektedir. Bu panellerin takip edilmesi ile inode limiti kolaylıkla takip edilebilir ve limit aşmadan gerekli önlemler alınabilir. Belirli aralıklarla bu panel üzerinden kontroller sağlanabilir.

Top