X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

İnternet Hız Testi Araçları

İnternet hızını test eden araçlar ile test sunucuları kontrol edilebilir. İnternet hızının oranı kontrol edilirken iki hıza bakılır. Bu hızlar şu şekildedir;

● Downloadspeed (indirme hızı)

● Uploadspeed (yükleme hızı)

İndirme ve yükleme hızını kontrol eden internet hızı testi ile verilerin hangi seviyede olduğunu görmek mümkündür. Bu hız testleri ile maksimum ve minimum oranlar ortaya çıkarılır. İnternet hızını ölçerken hem kablolu hem de kablosuz deneme yapılabilir. Kablosuz bağlantı (WIFI) ve kablolu bağlantı (WIRELESS) internet hızları farklı olabilmektedir. Dolayısı ile en iyi internet hızı testi yapılırken bu unsura da dikkat etmek gerekir. İnternet hız testi yapılan birçok araç vardır. Bu araçlar kullanılarak upload ve downloadhızları tespit edilebilir.

 

Türk Telekom İnternet Hızı Testi

Türk Telekom hız testi kullanılan altyapıya bağlı olarak doğrudan test yapılmasını sağlar. Türk Telekom’un sunduğu hız testi platformu güvenli olduğu kadar doğru veriler sunması nedeni ile de sık sık tercih edilmektedir. Türk Telekom internet hız testi yapmak isteyenlere dört başlıkta veri sağlamaktadır. Bu veriler şu şekildedir:

 

● Ping (ms)

● Jitter (ms)

● İndirme hızı (mbps)

● Yükleme hızı (mbps)

 

Fast ile İnternet Hızı Testi

Fast internet testi yapılmasını sağlayan pratik sitelerden biridir. Bilgisayar için kullanılabileceği gibi telefon için de kullanılabilir. IP adresi üzerinden hareket eden Fast, güvenli bir hız testi aracıdır. Bu aracı kullanarak indirme ve yükleme hızının yanı sıra gecikme hızı da öğrenilebilmektedir. Sadece Android işletim sistemleri için değil IOS kullanılan cihazlarda da rahatlıkla tercih edilebilir.

 

GTmetrix İnternet Hızı Testi

GTmetrixinternet hııznı test etmek için kullanılan internet sitelerinden biridir. İnternet sitesi aracılığı ile birçok verinin ortaya çıkarılması sağlanır. GTmetrix, diğer platformların yan ısıra cüzi miktarlarda ödeme talep etmesi ile de dikkat çekmektedir. Bazı özellikler ücretsiz olarak kullanılabilirken bazı hizmetlerden yararlanmak için ise ödeme yapılması gerekir. İnternet hızı testi yaptırmak için kullanılan bu site, kapsamlı bir veri akışı da sağlamaktadır. Rapor sunması nedeni ile de birçok kişi internet hızı testi yaparken GTmetrix’i tercih eder. Özellikle kurumsal internet kullanımı yapanlar için uygundur.

 

Web Page Test ile İnternet Hızı Testi

Web Page Test üye olmadan işlem yapılmasına izin vermemektedir. Farklı kategoriler ile hız testi yapılmasını sağlayan bu araç ile kolay işlem yapılabilir. Öncelikle Web PageTest’in internet sitesine girilmesi ve üyelik işlemlerinin tamamlanması gerekir. Üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra ise sadece yükleme ve indirme hızı değil daha kapsamlı bir inceleme yapılabilmektedir. Rapor desteğinin yanı sıra profesyonel bir analiz de sunan Web Page Test, farklı başlıklarda destekler sunmaktadır. İnternet sitesinin analiz raporunu oluştururken bir yandan da şu kategorilerde destek sağlar:

 

● Performans özeti

● Detaylar

● Analiz

● Analiz raporu

● İnternet kullanım hızı

● Domains kontrolü

● İçerik kontrolü ve analizi

 

Web PageTest’insunduğu ekstra özelliklerdir.

 

Speed Of Me ile İnternet Hızı Testi

Speed Of Me internet hızı testi yapılmasını sağlayan bir başka platformdur. İnternet sitesine girilerek kullanılabilen bu araç, telefon için de kullanıma uygundur. İnternet bağlantı hızını en iyi şekilde değerlendirmeye alan ve doğru bilgiler sunan bir platformdur. Sinyal hızından indirme ve yükleme hızına kadar farklı unsurların test edilmesini ve verilerin ortaya çıkarılmasını destekler. İnternet hızı testi yapmak isteyenler isterler ise bireysel internet bağlantısı isterler ise de kurumsal internet bağlantısı için Speed Of Me’yi kullanabilir.

Top