X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

 

IP anonsu nedir, yangın durumlarında kullanılan acil anons sistemidir. Bu sistem geleneksel alarm sistemlerinde olan tahliye sistemlerinden farklıdır. Acil durumlarda o alanda bulunan kişilere önceden kaydedilmiş mesajlar yolu ile uyarılarda bulunur ve izlemeleri gereken yolu gösterir.

Yangın, deprem ya da bomba ihbarı gibi durumlarda geleneksel yöntemlerde kullanılan sirenler ve ziller, insanlarda panik ve telaşa kapılmalara neden olmaktadır. Panikleyen kişiler, o anda kendilerine zarar verecek bir hareketi hiç düşünmeden yapma potansiyeline sahiptir. Özellikle kalabalık alanlarda böyle durumlarda büyük kaos ve karmaşa yaşanmaktadır. Karmaşa içinde ezilen veya yolu şaşıran kişiler oldukça sorun yaratır. Çocukların ve yaşlıların da bulunma olasılığı olan hastane ve okul gibi alanlarda bu sistemlerin kullanımı önemlidir. Tehlike anında devreye giren bu sistem tahliye işlemi tamamen tamamlanana kadar yol göstericilik işlevini üstlenir. 

IP Anons Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

IP anonsu nedir, kadar önemli bir diğer soru ise bu sistemlerin nerelerde kullanım olanaklarının bulunduğudur. Acil anons sistemleri olarak adlandırılan bu sistem; alışveriş merkezleri, havaalanları, otogar ve istasyonlar, oteller, okullar, stadyumlar ve üniversiteler için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu alanların dışında özellikle endüstri ve enerji tesislerinde de mutlaka kullanılmaktadır. Genel olarak kullanım alanları kalabalık ve özel alanlardır. Kendiliğinden ya da kasıtlı meydana çıkarak, toplu ölümlere neden olabilecek her alanda kullanılmalıdır. 

Kamu ve ticari binalar için güvenlik son derece önemli bir gerekliliktir. Ip anonsu sistemleri bu güvenlik sisteminin altyapısını oluşturmaktadır. Bu alanlarda yaşanabilecek herhangi bir acil durumda binlerce kişinin zarar görmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu zararın önüne geçebilmek için, böyle durumlarda insanların sakin kalmasını ve uygun davranışlar yapmasını sağlamak gerekmektedir.

IP Anons Nasıl Çalışır?

Acil durumlar karşısında insanlar, kendilerini kaybeder ve mantıksız hareket ederler. Böyle durumlarda kişiler ne yapmaları gerektiği konusunda yol göstericilere ihtiyaç duyarlar. Bu durum, yol gösterici işlevini sağlayan IP anons nedir ve gerekli midir sorularına cevap vermektedir. Acil anons sistemi bir durum meydana geldiği anda devreye girer. Kolay, anlaşılır ve net bir dil kullanılarak kaydedilen mesajlar aracılığıyla tahliye işlemi başlar. Adım adım devreye giren sistemleri, kişilerin talimatlara uygun davranmasıyla devam eder ve acil durum yaşanan bölgeden tahliye tamamlanır.

Bu sistemdeki duyurular, merkezi ses sistemleri tarafından herkesin kolayca duyabileceği şekilde yapılmaktadır. Yüksek kaliteli ses sistemleri kullanılarak hazırlanmış bu yöntem, ses gecikmeleri ve kesilmelerine karşı korumalıdır. Bu sistem devreye girdiği anda, diğer tüm uygulama ve kayıtlar devre dışı kalır ve karışıklık yaşanması önlenir.

IP Anons Teknik Özellikleri Nelerdir?

Toplu yaşam alanlarını korumak için alınan önlemler, kullanıcılara anlaşılır bir şekilde tanıtılmalıdır. IP anons nedir sorusuna cevap kolay ve anlaşılır olarak verilmeli ve herkese tanıtılmalıdır. Patlama, yangın, terör saldırısı gibi durumlarda binada veya toplu alanlarda bulunan kişilerin en hızlı şekilde tahliye edilebileceği bu yöntemde bazı donanımlar bulunur.

Acil Anons işlevini yerine getiren sistemin merkezi ünitesinde, iç dolaplar gereken bütün donanımları kapsamaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanır. Merkezi üniteler, yedek amplifikatör, ups cihazları, amplifikatörler, pil ve ses kaynakları, optik ara yüz, mikrofon. Ayrıca bu sistemde kullanılan piller, 24 saat acil durum gücüne uyum sağlayacak şekildedir. Ups cihazları sayesinde bu sistemin bağlı olduğu elektrik kesintilerine karşı önlem alınmaktadır. Acil Anons sistemleri sürekli olarak kontrol edilmeli ve her an yaşanılabilecek olağandışı durumlara hazır tutulmalıdır. 

IP anonsu nedir, tüm alanlarda güvenle kullanılabilen, yaralanma ve ölüm durumlarının önüne geçmekte olan ve yönlendirici görevi gören sistemdir.


 

Top