X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

JavaScript, web geliştiriciler için hazırlanmış nesne temelli olan üç farklı yazılım dili içerisinde en popüler olanıdır. Oldukça kolay ve hızlı bir şekilde öğrenilmesi, web sitelerin davranışlarını yönetmesinden, web sitenin işlevini arttırma rolü ve oyunları çalıştırmaya kadar birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. Javascript nedir sorusuna verilen en net cevap ise 1995 yılında Netscape Communications firması tarafından resmi olarak sunulduğu günden beri sürekli bir gelişim evresiyle yenilikleri ile bütün web sitelerinde kullanılmasını ve farklı tarayıcıların yanı sıra mobil ve masaüstündeki bilgisayarlar da çalışabilmesi onun popülerliğini arttıran bir yazılım dili haline gelmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca bu yazılım dilini Html’e kolayca ekleyebilir ya da farklı dosyalar içerisinde tutarak ihtiyaç duyulduğu an çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yaptığı bütün işlerde başarı getirmesi ile kullanıcılar tarafından ilk akla gelen yazılım dilidir. Menüler, video çalıştırıcılar, interaktif olan tasarlanan haritalar, animasyonlar ve kolay browser tarzı oyunlar JavaScript kullanılarak hızlıca yapılabilir. Her geçen gün daha da ilerleyen teknolojik imkânları kendisi için daha da faydalı kılmaya çalışan JavaScript ise piyasadaki yazma dilleri içerisindeki zirve yarışını sürdürüyor.

JavaScript Kullanım Avantajı

Rakip yazılım dilleri ile kıyaslandığında birçok avantaj sunan JavaScript 'in kullanım özellikleri şöyledir;

 • C programlamadan esinlenerek hazırlandığı için başka bir derleyici kullanımı gerekmez.
 • Diğer yazılım dillerine göre JavaScript dili öğrenmek oldukça basittir. Ayrıca kod yazılımı esnasında yapılan yanlışlar hemen göze çarpmaktadır böylelikle düzenlenmesinde de kolaylık sağlar.
 • Bilgisayarda performans kaybı olmaması adına tek bir iş parçacığı şeklinde tasarlanmıştır.
 • Web sitelerine daha fazla kullanıcı giriş çıkışı olmasından etkilenemez.
 • Bazı web sayfası öğelerine ya da durumlarına göre fare tıklanması gibi özel ayarlar verilebilir.
 • Bu yazılım dilini kullanarak input değerlendirme yapabilir ya da manuel veri kontrollerini daha da azaltabilirsiniz.
 • Hem birden fazla platformlarda hem de tarayıcılarda kullanılabilir.

JavaScript Kullanımında Dezavantajlar

Yukarı da belirtilen birçok avantajının yanı sıra JavaScript kullanımında da bazı dezavantajlar bulunmaktadır.

 • Programlama dilinin açık sade oluşundan kaynaklı dışarıdan gelen saldırılara karşı zayıftır.
 • Kötü niyetli kullanıcılar tarafından genellikle tercih edilir.
 • Bazı tarayıcılarda çalıştırılmasında sorunlarla karşılaşılabilir.
 • Birden fazla cihazda kullanılmasıyla kodlar içerisinde bazı tutarsızlıklar oluşabilmektedir.
 • JavaScript kodları büyük olması ile bilinir.

JavaScript Kullanımı Nasıldır?

JavaScript yazılım dilini HTML kodları ile bir arada kullanabiliriz. HTML içerisinde kullanılacak yazılım dili kodlarını tarayıcı ve sunucu tarafından çalıştırılması için verilecek tagları bunların arasında yazmak gerekir. Eğer dışarıdan HTML içerisine alacağımız JavaScript dosyaları için “.js” dosyası ile kaydeder ve alınır.

Web Sitesine JavaScript Ekleme

Herhangi bir web sitesine JavaScript kodu eklemeniz için etiketini kullanmanız gerekir. Herkes tarafından bilinen bir kural ise JavaScript kodunu web sitesi için etiketleri içerisinde konumlandırdığınıza dikkat etmeniz gerektiğidir. Bunu web sayfası içinde belli bir öğenin çalıştırılmasını istemediğiniz zamanlar için yapabilirsiniz.

Tarayıcılarda JavaScript Etkinleştirme Nasıl Yapılır? 

Javascript nedir?  Birçok tarayıcı da JavaScripti etkileştirme ile alakalı yönergeler bulunmaktadır. Bu yönergeler tarayıcınızın türüne göre ( Mozilla, Chrome, Internet Explorer, Safari gibi) farklılık gösterebilir. Bu etkinleştirmenin nasıl olacağını öğrenmek istiyorsanız tarayıcınızın araçlar kısmına tıklayın daha sonra tarayıcınıza göre (ismi farklılık gösterebilir) Seçenekler bölmesine tıklayın ve JavaScript etkinleştir seçeneğine tıklayın. Örneğin; Internet Explorer kullanıcısı iseniz, yapmanız gerekenler; Araçlar, İnternet seçenekleri ve Güvenlik sekmesine tıkladıktan sonra> Özel Düzeyi seçmelisiniz. Karşınıza Komut düzeyi bölümünde Active Komut Dizileri çıkacaktır buradan Etkinleştir seçeneğine tıklayın daha sonra ekranda görüntülenen iletişim sekmesinde Evet'i tıklayın. JavaScript Etkinleştirme gerçekleşecektir. 

Yukarı da belirtildiği üzere bu işlem her tarayıcı da başka şekilde yapılmaktadır. Etkinleştirme işlemine geçmeden tarayıcınıza göre yapılan ayarlamalara dikkat etmelisiniz.

Top