X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

 

Linux’da Windows’da kullanılan yazılımlar nasıl çalıştırılır sorusuna cevap bulmadan önce ismi geçen bu yazılımların neler olduğunu anlamak gerekmektedir. Konu bütünlüğünün sağlanması açısından kavramları bilmek fayda sağlayacaktır. İsimleri sürekli bilgisayar bağlantılı konularda geçmektedir. Peki, o zaman Linux ya da Windows nedir?

Linux Nedir?

Bilgisayarlar üzerinde çalışacak programları çalıştıran işletim sistemidir. İşletim sistemleri ise özellikleri bakımından ayrılmaktadır. Açık kaynak kodlu olan Linux’da aslında bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu olması ile güvenliği kendine özgü ve kişiselleştirilmiş işletim sistemleri ortaya çıkarılabilmektedir. Çekirdek kısmı kullanılarak ortaya çıkartılır. Diğer işletim sistemlerine göre bu özelliğinden ötürü daha güvenilirdir. Ayrıca çalıştırılması bakımından bilgisayar donanımlarını daha az yormaktadır. Bu da daha az elektrik tüketimi ve donanımların daha az yıpranmasına sebep olur. Linux’da Windows’da kullanılan yazılımlar nasıl çalıştırılır sorusundan bulunan Linux işletim sisteminin kısaca tanıtımı yapıldı. 

Windows Nedir?

Windows ise Linux gibi bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkçe dilinde kelime karşılığı pencereler olan Windows programının mimarisi biraz daha farklıdır. Windows, bilgisayar kullanıcısına görsel iletiler ve grafik arabirimler yaratarak iletişim kurmaktadır. İşletim sistemi üzerinde program çalıştırmak için ayrıca klavye kullanarak bir komut dizisi girilmesine gerek kalmamaktadır. Linux işletim sisteminden farkı ise yazılımın kodlarına ulaşılamamaktadır. Kaynak kodları üreticisi olan Microsoft firmasında gizlidir. Açık kaynak kod usulüne uymamasına rağmen Dünya üzerinde bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi olmuştur. Linux işletim sistemi ile Windows isimli işletim sistemi arasındaki ayrımlar anlatıldığına göre artık Linux’da Windows’da kullanılan yazılımlar nasıl çalıştırılır sorusunun cevabına geçilebilir.

Yazılımlar Nasıl Çalıştırılır?

Daha öncede bahsedildiği üzere çalışma sistemleri ve platformu farklı iki işletim sisteminin birbiri ile uyumluluğuna bakılması gerekmektedir. Windows için üretilen yazılımlar ya da programlar sadece Windows’un tanıdığı uzantıya mevcuttur. Bu uzantı .exe’dir. İngilizce “executable” kelimesinin kısaltılmış durumudur. Türkçeye çalıştırılabilir olarak çevirmek mümkündür. Bilgisayar bilimlerinde, bilgisayar işletim sistemi ile programın arasında oluşan yorumlanmayı ifade eder. Dolayısı ile farklı çekirdek yapılarını kullanan Linux işletim sisteminde, bu yorumlanma tanıtılamaz. Bahsedilen konu uzantının Linux işletim sisteminde çalışabilir hale gelmesi için yardımcı ya da ek programlara ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer adı ile emülatörler sayesinde .exe uzantılı bir programı da açık kaynak kodlu Linux işletim sisteminde de çalıştırabilmektedir. Linux’da Windows’da kullanılan yazılımlar nasıl çalıştırılır sorusuna üç farklı yazılım ile kolaylıkla cevap verilmektedir. 

Linux İçin Emülatörler

Linux yüklü olan bir bilgisayarda Windows işletim sistemine uyarlanmış programları çalıştırmak için emülatörler kullanılmaktadır. Farklı amaçlar için üretilmiş emülatörler bulunmaktadır. Linux emülatörlerini ihtiyaca göre seçip, Linux üzerine kurulabilmektedir. Aşağıda belirtilen tüm emülatörler ile Windows programlarını Linux işletim sisteminde de çalıştırılabilecektir.

Wine Emülatör

Wine emülatör Linux tabanlı bilgisayarlar için geliştirilmiş en popüler uygulamadır. Avantajları bakımından çoğu Windows tabanlı oyunu çalıştırılabilmektedir. Ayrıca yükleyeceğiniz Windows uygulamalarının lisans ihtiyacı da bulunmamaktadır. Dezavantajları ise, Microsoft firmasını geliştirdiği Office uygulamalarının son sürümlerini çalıştırmamaktadır.

Winetricks Emülatör

Winetricks emülatör kurulum gerektirmez özelliği ile öne çıkmaktadır. Ayrıca minimum performans ile yüksek verim alınabilmektedir. Linux’da Windows’da kullanılan yazılımlar nasıl çalıştırılır için kurulum yapmadan alınan en iyi çözümdür. Olumsuzluk olarak ise üreticisi WineHQ firmasından direkt destek almamaktadır. Ayrıca diğer emülatör yazılımları kadar fazla oyun desteği vermemektedir.

Play On Linux Emülatör

Windows işletim sistemi için en iyi araçtır. Grafiksel ara yüzü sayesinde işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Windows oyunları içi şu ana kadar ki en iyi emülatör unvanına sahiptir. Kullananların oluşturduğu faydalı bir topluluğa mevcuttur. Dezavantajı ise nadirde olsa oyunların tam ekran modlarında çökmeler yaşanabilmektedir. 

Top