X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Marka tescil nedir? sorusu kapsamında bir işletmenin ürettiği mal ve hizmeti diğer işletmelere ait mal ve hizmetlerden farklılaşmasını işaret eden noktaya marka denir.  Marka, bir işletmeyi diğer işletmeden ayıran ticaret ve hizmet sektöründeki farklılığı ortaya koyan diğer girişimciler tarafından keşfedilmesini sağlayan slogan, işaret, şekil veya cümledir. Bu işlerin korunması şekline ise marka tescili denmektedir.  Marka tescili, işletmelerde oldukça önemli bir yere sahiptir.  Markalar, firmaların varlıklarıdır. Ürün mal ve hizmetler için kalitenin adresidir. Şirketi veya firmayı tanıtmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ürün, mal ve hizmetlerin kaynağıdır.  Teknolojinin hızla gelişmesi ve markalaşma kavramının ortaya çıkması ile birlikte her işletme kendine ait markasını oluşturmak istemiştir.  Kendini gösteren ve farklılaşma kavramı ile öne çıkan tasarım ürünleri marka ile buluşarak bir adım öteye taşınmaktadır.  Bu bağlamda markaya sahip olan her işletme bu ürünlerin marka sorumluluğunu da üstlenmektedir.  Markalara ait sorumlulukları üstlenmek için de farklı yollara başvuru yapılması istenir ki marka tescili de bu yollardan biridir. Marka tesciliniz ile birlikte ürününüzün lisanını alabilirsiniz ve aynı zamanda miras yolu ile devrini de sağlayabilirsiniz.  Marka tescil süreleri yaklaşık olarak on yıldır. Daha sonra ek bir ücret ödeyerek devamını sağlayabilirsiniz. Marka tesciline sahip olmak için istenilen belgeleri eksiksiz teslim etmeniz birincil hedefleriniz arasında olmalıdır.

Marka Tescili Avantajları Nelerdir?

Her işletmenin kendine ait bir markasının olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu markanın diğer firmalar tarafından kullanılmaması ve firmaların birbiri ile karşılaştırılmaması için marka tescili yapmak çok önemli bir avantajdır.  Bu avantajın yanı sıra marka tescilinin sağlamış olduğu diğer avantajlar ise şöyledir:

 • Marka tescili ile birlikte, diğer işletmelerin markanızı kullanıp fayda sağlamasının önüne geçer.
 • Marka tescili ile markanın sağladığı tüm hakları üzerine almış olursunuz.
 • Markanızı belirleyerek daha sonra lisans verme, miras bırakma ya da devretme işlemlerini de sağlamış olursunuz.
 • com.tr gibi uzantılı alan adını almanızı sağlar.
 • Devlet teşviklerinden yararlanma olanağı sunar.
 • Yurtdışı tescil süreçlerinde yürütülen işlemlerin kolaylaşmasına neden olur.
 • Hukuki bağlamda koruma sağlar.
 • Tescilli markaya ait rekabet gücü ve imajı yüksektir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Firmaların ve işletmelerin başvuru yapmasında zorunlu olan ve diğer işletmelerdeki farkı ortaya koyan marka tescilinin, nasıl yapıldığı merak edilmiş ve açıklanmaya çalışılmıştır. Bu noktada yapılması gereken Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru yapmak olacaktır.  İstenilen belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanarak Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru yapılır.  Belgelerin teslim anından itibaren başvurunuz onaylanır ve unvanınız koruma altına alınır.  Belgeler de eksik olması halinde size iki ay kadarlık bir süre verilerek belgelerinizi tamamlanmanız istenir. Belgeleri tamamlamadığınız takdirde başvurunuz iptal edilir. Tüm bu işlemlerin haricinde belgeler tamamlanmış ise   Türk Patent Enstitüsü tarafından incelenmeye alınır. İnceleme tamamlandıktan sonra başvurunuz uygun görülürse resmi marka bülteninde yayınlanır.  Bu aşamada herhangi bir itiraz işlemi varsa dikkate alınır. İtiraza uğranmamış başvurular için sicil kaydı oluşturulur.  Son aşamada sicil kaydı ile birlikte marka temsilcisine ulaştırılır.

Marka Tescili için İstenen Evraklar Nelerdir?

Marka tescilini gerçekleştirmek için istenen birtakım şartlar vardır ve bu şartlar evraklar ile birlikte tamamlandığında marka tescil sürecini tamamlamış olacaksınız. İstenilen evraklar şöyledir:

 • Tüzel kişi tarafından yapılacak faaliyet belgesi
 • Vergi levhası, marka ödeneği ve başvuru ücretinin olduğu bankta dekontunun gösterilmesi
 • Gerçek kişi tarafından marka tesciline başvurulmuş ise o kişiye ait T.C kimlik numarası gösterilmelidir
 • Marka ödeneği hazırlanmalıdır
 • Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren banka dekontu
 • Vekaletname diğer belgeler ile birlikte gösterilmelidir.
 • Marka tesciline ait ödenecek tutarı internet üzerinden kontrol edebilir ona göre ücreti ödeyebilirsiniz.
Top