X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

WhatsApp  Satış Öncesi

Node.js nedir? Denildiğinde öncellikle bazı temel bilgileri özet geçmemiz gerekmektedir. Node.js sunucu içerisin de çalışmaktadır ve bütün platformlarla bir bütün halinde hareket eder. Node.js açık kaynaklıdır bu da demek oluyor ki JavaScript kodunu tarayıcı ya da benzeri bir şeye ihtiyaç duymadan kolaylıkla bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz. Node.js sunucu işlemleri için vazgeçilmezdir. Ve sıklıkla tercih edilen bir çözüm yöntemidir. Aynı zamanda Node.js bir sunucu değildir, Node.js kullanarak kendi sunucunuzu yazabilirsiniz ve bunun için gereken her şeye erişmenizi sağlamaktadır. Node.js'nin vazgeçilmez olmasının diğer sebepleri ise bu konuda alternatifinin bulunmaması sebebiyle eşsiz olması. API tarafından yapılan çağrıları engellemez. Mevcut işlemi yürütmeyi bitirdiği anda diğer işlemlere döner ve onlara bir geri çağrı oluşturur ve diğer işlemlere devam eder.

Node.js Ve Özellikleri

Node.js nedir? Denildiğinde onun tek bir iş parçası ile çalıştığını bilmeniz gerekiyor. Fakat tek bir iş parçasına sahip olması onun asıl avantajıdır, genellikle tek bir iş parçası kod yürütmesini eş zamansız ve engellenemez bir yol ile kullanır örnek vermek gerekirse Apache kullanan bir HTTP sunucusundan daha fazla isteği işleyebilir. Ve aynı zamanda tek bir iş parçacığına sahip olmasına rağmen şaşırtıcı derecede hızlıdır. JavaScript kodlarını yürütebilmek için Google'ın V8 JavaScript motorunun kaynak kodlarını temel alır. Aynı zamanda bir düğüm paket yöneticisi olarak kullanılabilir. Modüllerin çalışma biçimini kontrol eder, onların yüklenmesini ve güncellenmesini sağlar. Modüllerin sahip oldukları sürümleri izler ve yönetir. Node.js nedir? Ve popülaritesi nereden gelmektedir diye merak ediyorsanız buna eğitim kaynağının bol olması diye cevap verilebilir. Node.js son zamanlarda tarihte hiç olmadığı kadar kullanılıyor ve birçok site ile topluluk tarafından öğretim modülleri ve kullanılabilir hazır kodları paylaşılıyor.

Node.js Nasıl Çalışır

Node.js aslında 3 temel yapı üzerinde çalışır bunlardan en önemlisi tek iş parçacığıdır. Aslında konu bilgisayarlar olduğunda tek iş parçacığı düşük performans demektir. Render işlemleri uzun sürer, İnternet'te yavaşlık nedeniyle rahat gezemezsiniz ve ekran kartını darboğaz eder. Fakat konu Node.js olduğunda işler değişmektedir, çünkü tek iş parçacığı Node.js'nin bağlam değiştirmesini önlemektedir. Node.js nedir? Ve arkasında ki diğer teknolojiler nedir? Cevap basit 3 ana teknolojiden diğerleri sırasıyla olay döngüsü ve engellemeyen G/Ç olarak sıralanabilir. Olay döngüsü olayların sıraya alınmasını ve bu sıraya göre işlenmesini sağlayan bir paket üzerine kuruludur. Olay döngüsü işleri sırayla geri çağırır ve sıraya alır. Kullandığınız işlemciler sunucu üzerinde herhangi bir istekte bulunduğunda bu işlem olay kuyruğunda sıraya yerleştirir ve olay döngüsü tarafından işlenir. Engellemeyen G/Ç esasında tek iş parçacığını kullanarak çalışır. Olay döngüsü ile senkronize bir şekilde çalışır. İşlemleri eşzamansız olarak yürüme de etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda işlemler eş zamansız olarak çalışırken, Engellemeyen G/Ç, adından da anlaşılacağı gibi işlemleri eş zamansız olarak engellenmeden yürütmeyi sağlar.

Node.js Ve Farklı Kullanım Alanları

Node.js Nedir? Sorusunu cevapladıysak kullanım alanlarına geçebilir. Başlıca kullanım alanlarından biri nesnelerin İnternet'i yani LoT teknolojisidir. İyi bir eko sisteme sahip olması nedeniyle Node.js nesnelerin İnternet'i teknolojilerinin bir çoğunda kullanılmaktadır. Örneğin inşaatları incelemek için kullanılan drone'larda kullanılmaktadır sebebi ise görüntüleri 3B modellere ve verilere dönüştürebilmesidir. Canlı sohbet uygulamaları yani kısaca bir kullanıcıya metin video veya benzeri medya ile metin dosyalarının gönderildiği uygulamalar Node.js kullanmaktadır. Aynı zaman da grup sohbetleri içinde gereklidir ve bunların hemen hepsinde Node.js kullanılmaktadır. Node.js'yi bu konuda işlevsel yapan teknoloji esasında olay döngü'südür olaylar döngüsü sayesinde gerçek zamanlı mesajlaşma uygulamaları için çoğu zaman vazgeçilmezdir.

 

Top