X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Ping Nedir,Ping Testi Nasıl Yapılır?

 

Oyunda pinggörülmesi çoğu bilgisayar kullanıcısını çileden çıkaran bir unsur olarak değerlendirilmektedir. En basit haliyle internet ağı üzerinden başka bir bilgisayar gönderilen ve daha sonra geri dönen sinyaller ping olarak tanımlanmaktadır. Verinin internet sunucusuna ulaşma süresini ifade eden bu kavram genel hatları ile internet hızıyla karıştırılmaktadır.

 

Herhangi bir verinin sunucuya iletilmesi sırasında geçen süre ping olarak tanımlanmaktadır. Online oyunlarda, internette gezerken, video izlerken veya diğer işlemler sırasında pingin yüksek olması halinde performans bir hayli düşecektir. Ping testi bu sürelerin ölçülmesi için uygulanan bir yöntemdir.

 

Ping Nedir?

 

Online ping olarak çok sık karşımıza çıkan kavram, bir verinin internet sunucusuna iletimi sırasında geçen sürelerdir. Daha geniş kapsamda incelenecek olursa, internet ağı üzerinden bir diğer bilgisayar/sunucuya gönderilen verinin, daha sonra aynı şekilde dönmesidir. Milisaniye (ms) cinsinden ölçülen bu süre, verinin bilgisayardan sunucuya ne kadar sürede ulaştığını göstermektedir. Bu sayede ne kadar sürede veri iletiminin gerçekleştirildiği saptanabilir.

 

Bilgisayar ve sunucu arasındaki gecikmenin ölçülmesi için ping testi yapılabilir. Etimolojik olarak bakıldığında ise ping kelimesinin İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmaya başladığı görülmektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasından denizaltıların okyanustaki diğer gemiye olan mesafenin ölçülmesi için gönderilen sonar sinyallerin geri dönme süresinin ölçülmesinde kullanılmıştır. Sonar sinyalinin sesinin kelimeye dönüşümü ise ping olarak tanımlanmıştır.

 

Ping Testi Nasıl Yapılır?

 

Cmdping test en yaygın kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Adım adım Windows araçlarını kullanarak ping testi yapacak kişiler kısa sürede sonuçlara ulaşabileceklerdir. Bu kapsamda ping testi yapacak kişilerin şu adımları izlemeleri mümkündür:

 

● Windows başlat sekmesinden arama kutucuğu açılır.

● İlgili alana CMD yazılarak Enter tuşuna basılır.

● Açılan komut penceresinde yer alan yazı alanına, ‘ping’ komutu girilir.

● Çıkan sonuçlar arasında ‘time

 

IP adresini bilmeyen kullanıcıların ping testini CMD üzerinden yapmaları için IP adreslerini öğrenmeleri gerekecektir. En kısa sürede IP adresini öğrenmek için: Google arama motoruna, ‘’what is my ip address’’ yazılarak arama yapılır. ‘’Yourpuplicıpaddress’’ satırında yer alan sayılar sizin IP adresinizdir.

 

Diğer bir yöntem ise Windows ayarlar sayfasına geldikten sonra, ‘Ağ ve İnternet’ sayfasına giriş yaparak öğrenebilirler. Özellikler sekmesine geldikten sonra aşağı doğru inerek Bağlantı yerel IPv6 adresş ve IPv4 adresi IP adresinizdir.

 

Ping Testi Kaç Olmalıdır?

 

Ping test yapıldıktan sonra ideal ping değerine sahip olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkündür. Milisaniye (ms) cinsinden gösterilen bu değer için ideal oran 0 – 30 arasında gösterilmiştir. Özellikle online oyun oynayalar için bu değer ideal olarak gösterilmektedir. 10 ila 40 arasında değerlerde aynı şekilde olumlu gösterilmiştir.

 

Oyunlarda veya diğer birçok farklı işlem sırasında kesintisiz bir deneyim yaşamak için pingin mutlaka ideal seviyelerde olması gerekecektir. İnternet altyapısı ve diğer birçok faktör bu değerlerin etkilemesine yol açmaktadır. Ping testi yaparak kısa sürede sonuç elde edilebilmektedir.

 

Ping Ne ile Alakalı?

 

IP ping test ile ping sürelerini ölçenlerin zaman zaman aldıkları sonuçlar kullanıcıları memnun etmemektedir. Bir bilgisayardan çıkan verinin karşı sunucuya iletime süresini ifade eden ping değerine göre kısa sürede veri aktarımının gerçekleştirilmesi sağlanabilmektedir. Pint testi yaptıktan sonra yüksek ping ile karşılaşan kişilerin farklı yöntemler kullanarak bu süreleri düşürmeleri mümkündür. Bunun için internet ağ ayaları ve diğer birçok etkene yer verilmesi mümkündür. Ayrıca sunucu üzerindeki yoğunluk da pinge neden olacaktır.

Top