X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Podcast nedir? Podcast son yılların en çok kullanılan sesli blogudur. Her yıl popüler olan şeyler değişmektedir. Bundan 5 sene önce bloglar popüler iken şu an sesli bloglar popüler bir hale gelmiştir. Amerika gibi ülkelerde podcastler çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Fakat Türkiye de podcastler yoğun olarak 2-3 senedir kullanılmaktadır. Podcastler bölümlerden oluşmaktadır. Ve her bölümde farklı konular anlatılmaktadır. Birçok çeşitte podcast kanalı bulunmaktadır. Haber, moda, bilim, derin düşünme, eğitim ya da dil gibi birçok farklı kategoride podcast kanalları bulunmaktadır. Podcastler son yıllarda Türkiye’de trend hale geldiği için büyük platformlarda da podcast dinleme imkânı oluşmuştur. Örneğin spotify ya da apple gibi alanlarda podcastler dinlenebilmektedir. Podcast ’in kelime anlamı canlı yayın’dır. Podcastler de canlı bir şekilde kaydedilerek daha sonra istenilen zaman istenilen yerde dinlenilmesi mantığı ile yapılmıştır. İsteyen herkes belirli şartlara uyduğunda podcast yapabilmektedir.

Podcast Nasıl Yapılmaktadır?

Podcast nedir sorusunun cevabını aldıktan sonra podcast ’in nasıl yapılabileceği merak edilmektedir. Podcast kaydetmeden önce ilk olarak hangi konu üzerine yayının kaydedileceğine karar verilmelidir. Yayın için bir alan ya da konu belirlendikten sonra bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ekipmanlar podcastler için olmazsa olmazdır. Çünkü yayınlarda sadece ses çıkacağı için sesin en iyi şekilde dinleyenlere iletilmesi gerekmektedir. Bunun için de profesyonel ekipmanların olması gerekmektedir. Bütçesi düşük olan kişiler ekipmanlarını daha ucuz alabilmektedir. Fakat iyi bir ses kalitesi için bir miktar fazla parayı gözden çıkarmak gerekecektir. Çünkü sesi boğuk ya da cızırtılı gelen bir podcast’i kimse dinlemek istemeyecektir. Ekipmanların temin edilmesi halinde podcast kaydetmek için sessiz bir ortam oluşturulmalıdır. Ortamında oluşturulması ile birlikte podcast kaydedilebilmektedir. Sesi kaydederken heyecan yapmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Sakin ve yavaş bir ses ile podcast yayını kaydedilmelidir. Böylece ortaya kaliteli ve güzel bir podcast yayını ortaya çıkar.

Podcast Kaydetmek İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Podcast nedir? Podcast sesli blog sistemine denilmektedir. Bu nedenle bazı ekipmanlara ihtiyaç vardır. Lazım olan ekipmanlar da şu şekilde sıralanmaktadır;

Mikrofon: Podcast kaydetmek için mutlaka olması gereken ekipman mikrofondur. Kulaklık mikrofonları ile ya da bilgisayar mikrofonları podcast kaydetmek için uygun değillerdir. Bu tür mikrofonlarda ses iyi bir şekilde çıkmayacaktır. Bu nedenle profesyonel bir mikrofona ihtiyaç duyulmaktadır. Her bütçeye göre mikrofon çeşidi bulunmaktadır. Fakat kaliteli içerik çıkarmak isteyenler iyi kalitede bir mikrofon alması gerekmektedir.

Kulaklık: Podcast için mikrofon dışında zorunlu olması gereken ekipman yoktur. Fakat kulaklık gibi ekipmanlar podcast yayınının kalitesini önemli ölçüde artırır. Bu nedenle profesyonel bir iş yapmak isteyenlerin kulaklığa da sahip olması gerekmektedir. Yayın yapan kişi konuşurken kendi sesini duyarsa konuşmalar daha sağlıklı şekilde çıkar. Kulaklık sayesinde yayın daha profesyonel bir hale gelir.

POP Filtresi: Kulaklık gibi zorunda olmayan fakat olması durumunda podcast yayınını iyi yapacak ekipmanlardan biri de POP filtresi olmaktadır. Pop filtresi mikrofondan çıkan bazı ses patlamalarını engellemeye yarayan bir ekipmandır. Bu şekilde yayıncı konuşurken ses patlamaları olmayacak ve böylece ortaya son derece kaliteli yayınlar ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda POP filtreleri mikrofonun ömrünü de uzatmaktadır. Podcast nedir? Podcast denilince akla gelen ekipmanlar bu şekilde olmaktadır.

Podcast Yükleme Aşaması

Podcast yayını kaydedildikten sonra paylaşım yapmak gerekmektedir. Podcastler daha çok Spotify ve Itunes platformlarında paylaşılmaktadır. Bu platformlarda podcastler daha fazla dinlenmektedir. Podcast yüklemek için her platformun farklı adımları bulunmaktadır. Fakat her platforma podcast yayınını yüklemek son derece kolaydır. Aynı zamanda Spotify gibi büyük bir platforma yükleme yapmak için bir rehber bulunmaktadır. Bu rehber takip edilerek podcast paylaşılabilir. Podcast nedir sorusu ve daha fazlası bu şekilde açıklanmaktadır.

 

Top