X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Pop3 Mail Ayarları Nedir?

 

Epostaların alınması için işletilen protokollerden biri Pop3'tür. Eposta uygulamaları arasında eposta alışverişinin yapılabilmesi amacıyla kullanılan ayarlamalardır. Birçok eposta uygulaması tarafından desteklenmektedir. Web tabanlı çalışan uygulamalarda aktif olan bu özellik sayesinde eposta erişimi olmaktadır. Pop3 protokolü ile birlikte sadece kurulum yapılan cihaz üzerinden epostalar indirilmekte ve erişilmektedir. Eposta uygulamaları arasında birçok farklı protokol kullanılabilmektedir. Eposta uygulamalarında sunucu ayarlarından hesap türü seçilerek protokol seçimi yapılabilmektedir. Kullanılan eposta uygulamasına göre protokol seçimi yapılır. Pop3, Pop serisinin en güncel versiyonu olarak kullanılmaktadır. 3. nesil protokol olarak işletilmektedir. 

 

Pop3 Mail Ayarları Nasıl Yapılır?

 

Pop3 Mail Ayarları Nedir? Eposta adresine gelen maillerin görüntülenmesi ve düzenlenmesi için, indirilmesi işleminin gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. İndirilen eposta ile arzu edilen değişiklik ve düzenlemeler yapılabilmekte ve sadece mail sahibinin erişiminde olmaktadır. Pop3 indirilen ve ayarlamaları yapılan cihaz üzerinde sadece işlem yapılmasına izin vermektedir. Farklı protokollerde bu cihaz bağımsız olarak da ayarlanabilmektedir. Pop3'ün çalışma prensibi bu şekildedir. Sunucu ve eposta ayarlamalarına göre mail silinebilmektedir. Bu protokol ile birlikte indirilen mailler, indirilen cihazda internet bağımsız görüntülenebilmektedir. Yani kullanıcı, mail sahibi çevrimdışı özelliğinde cihazını kullansa bile mail içeriğine erişebilmektedir. Mailde ek bir belge veya doküman varsa Pop3 ile birlikte indirildiği için erişimi internet bağlı olmasa bile açılabilir. Pop3 özelliklerinin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

 

Pop3 Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

 

Pop3 Mail Ayarları Nedir? Mail protokolleri olarak Pop3 ve IMAP yaygın olarak eposta sunucusuna göre kullanılmaktadır. Bu protokoller temelde maillerin alınmasını sağlamaktadır. Pop3'ün kullanıldığı sunuculara göre avantajları, dezavantajları ve tercih edilme nedenleri IMAP'a göre farklıdır. Tüm mailler gönder/al yapılarak indirilmesi sağlanır. Bu nedenle bir uygulamaya ihtiyaç duyulur. Sadece kurulum yapılan cihazdan erişim sağlanırken tek bir mail kutusu oluşturulabilmektedir. Kurulumu kolay ve kullanılan cihazda internet bağlantısı olmasa bile erişimi rahattır. Eski maillere ulaşmak istendiğinde Pop3 ayarlaması avantajlıdır. Kendi cihazınızda bu ayarlamalar olması nedeniyle yapılan değişiklikler sadece lokal cihaz üzerinde kalmaktadır. 

 

Pop3 ve IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Pop3 Mail Ayarları Nedir? Pop3 port ayarlamaları 110 üzerinden yapılırken IMAP, port 143 üzerinden yapılmaktadır. Her iki protokol arasındaki aslında temel fark Pop3, e-mailleri kullanılan uygulama üzerinden cihaza indirmekteyken, IMAP, internet bağlantısı ile birlikte e-mailleri sadece görüntülemekte ve geçici olarak depolamaktadır. Pop3 ile birlikte internet bağlı olmasa bile mail ve eklerine hızlıca erişebiliyorken, IMAP sadece internet bağlantısı ile birlikte e-mail görüntülemesi ve eklerinin tek tek açılması ile erişilebilmektedir. IMAP birden fazla cihazla senkronize edilerek kullanılabilmektedir. Pop3 outlook gibi bir uygulamaya ihtiyaç duyarken, IMAP için özel bir e-mail uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. 

 

Pop3 Nasıl Çalışır?

 

Pop3 Mail Ayarları Nedir? En yaygın kullanılan uygulamalardan olan outlook üzerinde Pop3 ayarlamaları rahatlıkla yapılabilmektedir. Outlook haricinde, thunderbird, gmail ve hotmail gibi eposta uygulamalarıyla da kullanılır. Kullanılan eposta programı üzerinde yer alan hesap ayarlamalarından e-mail gönderme alma işlemleri için protokol ayarlamaları yapılır. Hesap ayarlarında gelen sunucu port bilgisi 110 olarak girilir. Giden sunucu portu da ayarlanır. Kurulum tamamlanması sonrasında mail uygulaması üzerinden gönder/al işlemleri yapılabilir. Bu işlemler ile birlikte Pop3 protokol ayarlamaları tamamlanmış olmaktadır. Kurumsal firmaların tamamında eposta uygulamaları kullanılmakta ve Pop3, IMAP ayarlamaları oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kurulum kolaylığı sayesinde eposta uygulamalarında bu protokollerden birisi kullanılmaktadır. 

Top