X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

 

Proxy nedir? İnternette her çevrim içi olunduğunda geçmiş ziyaret edilen web site tarafından izlenir. Proxy ise çevrimiçiyken herhangi bir web sitesinin izleme yapmaması için kullanılan bir programdır. Proxy sayesinde çevrim içi internette gezerken web siteler geçmişinizi izleyememektedir. Proxy kullanıcı ve internet arasında bir aracı niteliğinde olmaktadır. Proxy kullanırken çevrim içi iken istediğiniz bir yere girmek istediğinizde ilk olarak sayfa ya da site Proxy sunucunda görüntülenir daha sonra sizin görüntülenmeniz sağlanır. Güvenlik ve gizlilik adına Proxy oldukça iyi bir programdır. Proxy isteklerinizi kendi sunucunda görüntülerken sizin IP adresiniz gözükmez ve böylece Proxy sayesinde gizlilik dâhilinde sayfa size aktarılır. Sonuç olarak Proxy, istediğiniz sayfaya girebilmek için ilk olarak kendi sayfayı kontrol eder ve onaylamasından sonra sizi istediğiniz sayfaya yönlendirir.

Proxy’nin Kullanım Nedenleri?

Proxy nedir? Proxy kullanıcılara çevrim içi ortamlarda gizlilik ve güvenlik sağlamaktadır. Proxy birçok kullanıcı tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıcıların proxy’i en çok kullanma sebebi ise yasak olan sitelere giriş yapmak içindir. Fakat bu program sadece yasaklı sitelere giriş için kullanılmaz aynı zamanda hızlı ve güvenli bağlantı olanağını da kullanıcılarına sunar. Ana internet sunucuları bazı durumlarda yetersiz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda daha hızlı ve güvenli bir bağlantı için Proxy özellikle şirketler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. İnternette Ip adresi gözükmeden anonim olarak sitelere girmek veya gezinmek istenildiğinde Proxy, kullanıcılara yardımcı olur. IP adresini göstermeden tüm sayfalara anonim olarak girilebilir. İnternette gezinirken sizin IP adresiniz yerine proxy’nin IP adresi görünmektedir. Proxy’nin kullanım nedenlerinin özeti hızl, güvenli bir bağlantı için ve aynı zamanda yasaklı sitelere anonim olarak girmek için şeklinde verilebilir. Bu nedenlerden dolayı VPN ile benzerlik göstermektedir. Fakat bu iki yazılım temel olarak benzese de farklılıkları da bulunmaktadır.

Proxy’nin Özellikleri Nelerdir?

Proxy kullanmak tamamen yasaldır. Proxy’nin kullanılma amacı sadece yasak olan sitelere girmek olmadığı için herkes tarafından kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Proxy nedir? denildiğinde akla ilk girilmesi yasak olan web sitelerine erişim özelliği gelmektedir. Fakat diğer bir Proxy özelliği özellikle büyük şirketler için olduğundan daha hızlı ve güvenli bir bağlantı kalitesi sunmasıdır. Güvenlik ve gizlilik internet ortamında oldukça önemlidir. İnternette sitelere girerken ya da gezinirken IP adresi gözüktüğü için güvenlik konusunda bazı şüpheler oluşabilmektedir. Fakat Proxy kullanıcıların IP adresleri yerine kendi sunucularının IP adresinin görüntülenmesine izin vermektedir.

Proxy Türleri

Proxy kullanım fonksiyonları ve amaçlarına göre birden fazla tür bulundurmaktadır. Proxy’nin en çok kullanılan türleri ise şu şekilde olmaktadır;

  • Anonim: Bu Proxy türünde IP adresleri gizlenmektedir. Anonim Proxy hız olaraktan iyidir. Bu türde kotalı, ücretsiz ve ücretli olmak üzere seçenekler bulunmaktadır. Fakat anonim Proxy kullanıldığında tespit edilebilmektedir.
  • Saydam: Saydam ya da transparent Proxy türü Proxy türleri arasında en çok kullanılan türdür. Ücretsiz olması da çok fazla kullanılmasının sebepleri arasında yer almaktadır.
  • Socks: Bu Proxy sunucusu diğer Proxy türlerinden farklı olarak daha çok dosya yükleme, içerik hazırlama ya da video indirme gibi işlemler için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yoğun bir trafik olan ağ görevlerinde de kullanılmaktadır. Fakat hız olarak diğer türlere göre yavaş kalmaktadır.
  • Elit: Proxy türleri arasında en özeli Elit olmaktadır. Özel olmasının sebepleri ise kullanıcıların sitelere girişlerinde IP adreslerini ve Proxy ile giriş yapıldığını göstermemesi olmaktadır. Aynı zamanda hız olaraktan Proxy türleri arasında en hızlısı Elit’tir. Bu özelliklerinden dolayı en iyi proxy türü Elit türüdür. Proxy nedir? diye sorulduğunda Elit Proxy türü prozy’nin özeti olarak gösterilebilmektedir.
Top