X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Python Nedir?

 

Python programlama dili olarak kısaca tanımlanabilir. Etkileşimi son derece yüksek bir programlama dili olan python, nesne yönelimli, yorumlamalı ve birimseldir. Girintilere dayanan ve daha basit bir söz dimi tercih edilmesi sayesinde, dilin öğrenilmesi de akılda kalıcılığı da kolaydır. Bu sayede söz diziminin ayrıntıları ile vakit kaybetmeden programlama yapılmasına olanak tanıyan bir dil olma özelliği kazanmıştır. 1990’lı yılların başından itibaren kullanılarak günümüzde birinci sınıf bir programlama dili haline gelmiştir.

 

Sahip olduğu modüler yapısı, sınıf dizgesini ve diğer tüm veri alanı girişini desteklemektedir. Windows, Mac, Linux, Unix ve Amiga başta olmak diğer işletim sistemleri ile çalışabilmektedir. Büyük yazılımların çok daha hızlı bir şekilde prototiplerininüretilmesi ve denenmesi gerektiği durumlarda C ya da C++ gibi dillere nazaran daha yaygın olarak tercih edilmektedir. Pythonbu yönüyle diğer programlama dillerini de önüne geçmeyi başarmıştır.

 

PythonNe İçin Kullanılır?

 

Python dili birçok farklı amaç için kullanılabilir. Python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi, ağ, web uygulamaları programlama gibi birçok farklı işlem yapılabilir. Daha geniş ölçekte bakıldığında ise Bittornt, YouTube gibi temel projeler Python kullanmaktadır. Buna ek olarak NASA, Cern ve Google’da bu dili kullanmaktadır. Pygame ile 2D oyun yapılması, blok zincir uygulamalarının kodlaması ve uzaktan kontrol ya da görüntü işleme yapılması da mümkündür.

 

Python temel itibariyle nesne tabanlı programlama ve belli oranda fonksiyonel programlamayı destekleyen genel amaçlı bir programlama dili olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda kullanım alanlarının daha da genişletilmesi mümkündür. Günümüzde de yaygın olarak tercih edilmesinde bu programlama dilinin temelde sağladığı avantajlar yer almaktadır.

 

PythonBilen Biri Ne İş Yapar?

 

Python bilen biri günümüzde akla gelebilecek her şeyi kodlayabilecekleri için oldukça geniş bir iş sahasına sahiptir. Bilim ve teknoloji alanında, oyun ve uygulama geliştirmesinde ve diğer birçok farklı alanda çalışma fırsatının elde edilmesi mümkündür. Geleceğin teknolojileri arasında gösterilen birçok alanda Python bilgisine sahip uzman personel arayışları her geçen gün artış göstermektedir.

 

Genel hatlarıyla Python bile birinin yapabilecekleri bunlarla sınırlı olmamakla beraber kısaca şöyle özetlenebilir:

 

● Web geliştirme,

● Yapay zeka – makine öğrenimi,

● Veri analizleri,

● Oyun ve robotik uygulama geliştirme vb.

 

Günümüzde ihtiyaç bilişim alanında ihtiyaç duyulan en önemli programlama dilleri arasında yer alması sayesinde bu alanda ilgi de artmaktadır.

 

PythonProgramı Ücretsiz Mi?

 

Python öğrenmekisteyen birçok kişi ücretli olup olmadığını merak etmektedir. Hali hazırda bu programlama dilini popüler ve özel kılan ise açık kaynaklı olmasıdır. Yani daima ücretsiz olarak geçerliliği bulunmaktadır. Öte yandan sahip olduğu sade yapısı da diğer programlama dillerine göre daha basit bir yapıda olmasını sağlamaktadır. Zaman kaybı yaşamadan ve hızlı bir şekilde Python öğrenilmesi mümkündür.

 

Python öğrenmek isteyen birinin ortalama günde 3 – 5 saatini ayırarak 3 ay gibi kısa bir sürede iyi bir mesafe kat etmesi mümkündür. Genelde metin editörü için notepad, emacs, gedit gibi programlarda kullanılmaktadır.

 

Python Avantajları Nelerdir?

 

Python avantajları arasında en önemlisi günümüzde geniş bir iş alanına sahip olmasıdır. Yeni başlayanlar ve uzmanlar için birçok farklı avantaj ile öne çıkmaktadır. Bu kapsamda Python programlama dilinin başlıca avantajları şöyledir:

 

● Prototiplerin geliştirilmesinde kullanılır ve hızlıdır.

● Birçok otomasyon, veri madenciliği ve platform Python’a dayanmaktadır.

● Açık kaynaklı ve ücretsizdir.

● Diğer dillere göre daha üretkendir.

 

Python programlama dilinin günümüzde popülerleşmesinde de sağladığı bu avantajlar öne çıkmaktadır.

Top