X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Radio hosting İngilizcesi ile bilinen radyo hosting, internet radyosu için gereken bir sistemdir. Müzik yayını yapılması için kullanılan radyo hosting hizmeti dışarıdan satın alınabilmektedir. Tüm internet sitesi radyo hosting üzerine kurulur ve kullanım amacına uygun bir internet sitesi tasarlanır.

 

İnternet sitesi tasarımının yanı sıra gereken tüm özelliklere de radyo hosting ile yer verilir. Panel üzerinden rahatlıkla kullanılabilen radyo hosting sistemi, internet radyoculuğu yapan internet siteleri için geçerli bir sistemdir.

 

İnternet Radyosu Nedir?

 

İnternet radyosu günümüzde popülerlik kazanmaya başlanan bir sistemdir. İletişim ve görsel medya alanında yaşanan değişimlerin sonucunda radyoların büyük bir oranı da kendisine internette yer buldu. Dolayısı ile günümüzde podcast gibi çalışmalar artarken bir yandan da internet radyosu aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 

İnternet radyocu, belirli özellikleri taşıyan internet siteleri aracılığı ile halka ulaştırılabilen bir sistemdir. İnternet üzerinden bağlantı sağlandıktan ve ilgili internet adresine giriş yapıldıktan sonra radyoya canlı olarak ulaşılabilir. Bunların yanı sıra kayıtların daha sonra dinlenmesi de bazı internet radyoları için mümkün kılınmıştır.

 

Radyo Hosting Paketleri Nasıl Satın Alınır?

 

Radyo hosting paketi internet sitesi için gerekli olan bir sistemdir. Bu paketlerin internet sitesine entegre edilmesi radyonun aktif ve sorunsuz şekilde kullanılabilmesini sağlar. Radyo hosting paketleri ile oluşturulacak olan sitenin daha güçlü olması mümkündür. Sorunsuz şekilde çalışan internet sitesi yapabilmek ve paneli daha rahat kullanabilmek için radyo hosting paketleri önem taşır.

 

Radyo Hosting Özellikleri Nelerdir?

 

Radyo hostingin özellikleri kalitesine bağlı olarak da değişebilmektedir. Radyo hosting sisteminin genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 

● Auto yayın yapılır.

● Ses kalitesinin düşmemesini ve yüksek kalmasını sağlar.

● Ses çözünürlüğünü korur.

● Yayın imkanlarını geliştirir.

● Yapılan radyo yayınlarının kesintisiz olmasını sağlar.

● Hat kapasitesini güçlendirir.

● Admin (yönetici) panelinin kolay olmasını sağlar.

● Bireysel ve kurumsal hosting olarak ayrılabilir.

 

Radyo Hosting Paketi Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilir?

 

Radyo hosting tercihi yaparken özelliklere dikkat etmek gerekir. Hangi özeliğin olup olmadığına bakmak, sistemi daha sonra geliştirmeye olanak sağlaması açısından da önemlidir. Radyo hosting paketlerinde olması önerilen özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 

● Trafik limiti olup olmaması

● Yayın kalitesi (kbit / s üzerinden)

● Auto DJ olup olmaması

● Panel özellikleri

● İnternet sitesi istatistiklerine ulaşım

● Anlık dinleyici sayısına ulaşıp ulaşmama

● Aktivasyon süreci

● Uptime özelliği

● Kontrol paneli dil çeşitliliği

 

Bu özellikler radyo hosting paketlerinin içerisinde yer alan genel özelliklerdir. Yayın kalitesi, izlenme sayısı ve trafik özellikleri mutlaka radyo hosting paketinin içerisinde olmalıdır.

 

İnternet Radyosu için Gerekenler Nelerdir?

 

İnternet radyosu ekipmanları sağlandıktan sonra yayına hazır hale gelinebilir. Bunun için gereken ekipmanların, internet sitesi ile eş zamanlı olarak temin edilmesi önerilir. İnternet radyosu için önerilen ekipmanlar şu şekilde sıralanabilir:

 

● Bilgisayar

● Mikrofon

● Radyo hosting

● Ses filtresi (pop filtre)

● Ses temizleyici uygulama, program ve / veya internet siteleri

● İsteğe bağlı yaka mikrofonu ya da masaüstü versiyonu

 

Internet radyosu için kullanılacak olan ekipmanlar genişletileceği gibi sadece mikrofon bilgisayar ve hosting üzerinden de sistemin kullanılması mümkündür.

 

Radyo Hosting Nasıl Yönetilir?

 

Radyo hosting yönetimi için öncelikli olarak internet sitesinin açılması gerekir. İnternet sitesi kurulumuna eşlik eden hosting sisteminde admin (yönetici) paneli bulunur. Bu panel üzerinden internet sitesi içerisindeki tüm yönlendirme, akış ve içerik planlaması yapılabilmektedir. Radyo hosting sistemine admin (yönetici) şifresi ve kullanıcı bilgisi ile giriş yapıldıktan sonra istenildiği gibi site yönetimi rahatlıkla yapıl

Top