X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

WhatsApp  Satış Öncesi

Siber Saldırı Nedir?

 

Siber saldırı örnekleri tüm dünyada görülmeye devam ediyor. Teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile popüler bir kavram haline gelen siber suçlar, kişisel verilerin güvenliğini de tehlikeye atıyor. Siber saldırı kısaca, bilgisayar bilgi sistemlerini, bilgisayar ağ altyapılarını ve kişisel cihazları hedef alan bilişim suçları olarak tanımlanıyor. Sosyal medya hesaplarının çalınmasından banka hesaplarının boşaltılmasına kadar oldukça geniş bir faaliyet alanı bulunmaktadır.

 

Günümüzde ülkeleri milli savunma hamleleri içinde de siber suçlara karşı koruma sağlayacak sistemlerin ve beyaz şapkalı hackerlardan oluşan ordular kurmaları da konunun önemine işaret ediyor. Siber saldırı kapsamında zaman zaman Türkiye’de de büyük çapta kötücül faaliyetlere rastlanmaktadır.

 

Siber Ordu Ne Demek?

 

Siber ordu kavramı son yıllarda artan siber saldırıların ardından gündeme gelen konular arasında yer almaktadır. Siber savaş, bilgisayar sistemleri ve ağlar üzerinden birden fazla ülke veya grup arasında kesinti yapmak, bilgi almak veya hasar vermek için yapılan sızma faaliyetlerini ifade etmektedir. Ülkeleri son yıllarda bu tür faaliyetlere karşı hem diğer ülkelerden korunmak hem de siber suç gruplarının saldırılarına karşı önlem almak için kurdukları ekipler ise siber ordu olarak tanımlamaktadır.

 

Akıllı cihazların da yaygınlaşması ile siber saldırıların kapsamı genişlemiştir. Devletlerin kendi bilgisayar ve altyapıları korumak için bir çeşit korunma önlemi almak için siber ordular kurarak mücadele ettikleri görülüyor.

 

Siber Saldırıların Amacı Nedir?

 

Siber saldırının amacı birçok yönden farklılık gösterebilir. Bu amaçların belirlenmesinde eylemi gerçekleştiren gruplara bakılması gerekecektir. Bu saldırılar bireysel olabileceği gibi bir şirket veya kuruma karşı da yapılabilir.

 

Siber saldırılar kapsamında öne çıkan başlıca amaçlar şunlardır:

 

● Fidye almak,

● Hizmetlere ve ağlara erişimi engellemek ya da yavaşlatmak,

● Veri hırsızlığı yapmak,

● Dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunmak vb.

 

Siber saldırının amacına göre farklı amaçlar ortaya çıkabilir. Siber saldırı kapsamında ayrıca birçok farklı tür yine bu amaçlara göre belirlenebilir.

 

Siber Saldırı Türleri Nelerdir?

 

Türkiye’de siber saldırılar arasında passwordattack en bilinenleri arasında yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere bu saldırı türünde hedef şifrelerdir. Bu şifreler sosyal medya hesapları olabileceği gibi internet bankacılığı şifreleri de olabilir. Siber saldırı kapsamında uygulanan yöntemler arasında şunlar ilk sırada yer almaktadır:

 

● Malware,

● Phishing,

● Cryptojacking,

● Eavesdropping,

● Birtdayattack vb.

 

Siber saldırının amacına göre hackerlar tarafından uygulanacak siber saldırı yöntemi farklılık gösterebilir. Bu yöntemlerin dışında daha birçok farklı türünün olduğu bilinmektedir. BU tür saldırılarda korunmak için basit birkaç unsura dikkat etmek önemli bir korunma olacaktır.

 

Siber Saldıran NasılKorunulur?

 

Siber saldırısı çözümü için bireyleri bu saldırılardan korunmak için birtakım basit yötemler uygulamaları mümkündür. Kişisel verilerin gizliliğinin korunmasında ciddi faydaları olacak bu yöntemlerin uygulaması olası bir saldırı sonrasında ciddi zararlardan ve para ya da veri hırsızlığından korunmak için etkilidir.

 

Siber saldırılardan korunmak ve saldırılara karşı önlem almak için şu yöntemlere dikkat edilmesi fayda sağlayacaktır:

 

● Herkese açık Wi – Fi ağlarında bağlanmaktan kaçınmak,

● Cihazların ve uygulamaların yazılımlarını daima güncel tutmak,

● Güçlü şifreler kullanmak,

● Çift faktörlü doğrulama yöntemleri kullanmak,

● Bilinmeyen kaynaklardan gelen linklere, dosyalara, fotoğraf veya videolara tıklamamak,

● Güvenilir olmayan sitelerden işlem yapmamak,

● Sosyal medyada yabancı kişiler ile takipleşmemek vb.

 

Bireylerin daha güvenli internet kullanımı için daha birçok farklı yöntem uygulaması mümkündür. Siber saldırı karşısında güvende kalmak için devletler ve büyük şirketler ise beyaz şapkalı hackerlar ve güvenlik şirketleri ile anlaşarak düzenli sızma testleri ile farklı korunma stratejileri geliştirebilirler.

Top