X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Site Haritası Nedir?

Site haritası örekleri incelendiğinde birçok detay ve fayda görülecektir. Site haritası protokolü sayesinde bir web tasarımcısının arama motorlarını ve bir web sitesindeki taranacak url’ler hakkında bilgi sahibi olması sağlanabilir. Bunun hemen hemen tüm internet kullanıcıları için farklı faydaları bulunmaktadır. Özellikle site sahipleri için SEO açısından önemli bir hizmet olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Basit bir tanımlama ile site haritası, site üzerindeki sayfalar, videolar ve diğer dosyalar ile bumlar arasındaki ilişkilerle ilgili bilgi sağlanan bir dosyadır. Google gibi popüler arama motorları, daha verimli şekilde sitenizi taramak için bu dosyaları okuyarak değerli bilgilerin aktarılmasını sağlar.Site haritası birçok farklı yönden avantajlar sağlaması ile öne çıkan bir işlemdir.

 

Site Haritası Ne İşe Yarar?

 

Site haritası görüntüleme işlemlerinin Google için birçok faydası olduğu gibi web siteleri için de birçok faydası bulunmaktadır. Arama motorları ve kullanıcılar için erişme olanak sağlayan web sitelerinin listelendiği bir alandan oluşmaktadır. Site map veya site haritası kapsamında web sitesinde taranacak sayfaların url’leri hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Site haritasının içeriğinde XML dosyaları yer almaktadır. Temel web sitelerinin Google tarafından kolayca bulunmasını sağlamak için mutlaka site haritalarının algoritma ve teknik açıdan uyumlu olarak hazırlanması gerekmektedir.

 

SEO açısından da son derece etkili olan site haritası, Google arama motoru botları tarafından sitenizin daha kolay bulunabilir hale getirilmesi sağlanmaktadır. Arama motoru örümcekleri olarak tanımlanan bu botlar, etkili bir site haritası sayesinde sitenizin daha detaylı bir şekilde taranmasını sağlayacaktır.

 

Site Haritası Nasıl Olmalıdır?

 

Google harita sayesinde web sitelerinin daha kolay bulunmasını sağlamaktadır. Ancak doğru yapılmayan bir site haritası veya güncellenmemesi durumunda web sitesi için ciddi sonuçları ortaya çıkabilir. Bu nedenle site haritasının uzman kişiler tarafından hazırlaması son derece önemlidir. SEO açısından da önemli bir unsur olması nedeniyle ihmal edilmemesi gerekmektedir.

 

Genel itibariyle iyi bir site haritası oluşturmak için şu unsurları dikkate alınması gerekmektedir:

 

● URL’lerin düzgün bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

● Dosyaların UTF 8 olarak kodlanmasına dikkat edin.

● Birden çok dil seçeneği olması halinde her biri için farklı URL oluşturun.

● Sayısal ve Latin alfabesinde olmayan karakterleri kullanmaktan kaçının.

 

Site haritasının sağladığı avantajlardan yararlanmak ve site haritasında görülen bir eksiklik nedeniyle sorun yaşamamak için belirli tüm bu unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Site haritası bu yönüyle web siteleri için önemli bir işlem olarak tanımlanacaktır.

 

Site Haritası Neden Gerekli?

 

XML site haritası oluşturma işlemlerine birçok yönden ihtiyaç duyulmaktadır. Sitemap’in sayılabilecek birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar arasında özellikle çok daha hızlı index almak ön plana çıkar. SEO açısından da faydaları site haritasını gerekli kılmaktadır.

 

Site haritasının faydaları arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 

● Çok daha hızlı bir şekilde web sitesinin Google gibi arama motorlarında index alınabilir.

● Daha derin sayfaların kolayca ındexlemesinde de fayda sağlar.

● Dizine eklenen sayfaların izlenebilmesine olanak tanır.

● SEO için faydalıdır.

 

Site haritası oluştururken dikkat edilmesi gerekenlere göre çok daha fazla fayda elde etmek mümkündür.

 

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

 

Site haritası oluşturmak için konu hakkında bilgi sahibi olmak şarttır. İlk olarak kullanılmak istenen site haritasının biçimine karar verilir. Otomatik veya manuel olarak oluşturma sürecini başlatın. Site haritası robots.txt dosyasına eklenerek SearchConsole’a göndererek işlem tamamlanır. Site haritası farklı biçimleri ve detayları olduğu için uzmanlık gerektiren bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Top