X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

En İyi Fiyata .COM.TR 50 TL Yerine 25 TL Hemen Kaydetmek İçin Tıklayınız !

WhatsApp  Satış Öncesi

SSL nasıl yüklenir? Sorusunu açıklamadan önce SSL nedir diye kısa bir özet yapalım. Secure Sockets Layer kelimelerin ilk harflerinden kısaltma yapılarak oluşturulmuş bir web site terimidir. Bir SSL, web sitelerine kaydolan üyelerin ya da günlük gelen ziyaretçilerin site içerisinde yapmış oldukları alışveriş sırasında müşteri kredi kartı gibi bilgileri güvenlikli bir şekilde korumaya yaramaktadır. İnsanların alışverişlerini güvenli bir şekilde tamamlayabilmeleri için web sitelerinde mutlaka SSL olmalıdır. SSL içerisinde;

 

● SSL sertifikasını alan kişinin adı

● SSL sertifikasının seri numarası ve geçerli olacağı süre

● SSL sertifika sahibinin ortak anahtarının da olacağı bir kopya

● Bu sertifikayı sağlayan kurumun dijital imzası yer alır.

 

Bu sertifikaya sahip işletmeler insanların güvenini daha kolay kazanmakta ve daha çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Böyle olunca da işletmeler web siteleri için SSL nasıl yüklenir? Sorusuna yanıt aramaktadır. Bu yazımızda sizlere SSL web sitenize kolayca kurabileceğiniz bilgileri açıklayacağız.

 

SSL YÜKLEME

 

SSL sertifikaları bitiş süreleri belli aralıklara göre ayarlanmış paketlerle sunulmaktadır. Eğer ücret vermeden önce SSL nasıl çalıştığını merak ediyorsanız yaklaşık 90 gün aktif olabilen ücretsiz kurulumlar sayesinde bu mümkündür.  SSL sertifikasının web sitenizde çalışabilmesi için öncelikle IP numarası olması gerekmektedir. (IP numarası nedir daha önceki yazılarımızda açıklamıştık) SSL nasıl yüklenir merak edenler için şimdi de SSL yüklemesini adım adım anlatacağız. IP numaranızı öğrendiyseniz şimdi cPanel kontrol panellerine giriş yapmalısınız burada Security ifadesini bulun ve sekme içerisinde SSL/TLS Manager yazan kısma tıklayın. Burada;

 

Private Keys, upload, generate view, or delete your private Keys başlığı ile birlikte 3 farklı seçenek çıkar kutulama devam etmeniz için bu yukarıda belirtilen sekmeye tıklayın. Burada genellikle İngilizce olarak karakterler yazıldığı için dikkat etmelisiniz. Daha sonra generate, view, upload or delete your private Keys tıklayın. Description diye belirtilen kısma ücretli bir sertifikanız varsa onu ücretsiz bir kurulum için ise “alanaücretsiz” şeklinde belirtin. Daha sonra Generate sekmesine gelerek buraya tıklayın ve karşınıza çıkan decode ve encoded olarak belirtilen private keysleri oluşturun. SSL kişiye özel yani Private Keys ’ler artık oluşmuştur. Sayfanın sağ alt kısmına gelerek return to SSL Manager tıklayın ve SSL Manager ‘ın oluştuğunu kontrol edin. 

 

İşlemlerimiz burada bitmedi daha sonra CSR diye adlandırılan bir belge oluşturmaya çalışacağız. Yeniden generate, view or delete SSL certificate singing requests kısmına dönün burada bazı bilgiler yeniden istenir örneğin sertifika bilgisi girilirken yazdıklarımız (alanaücretsiz gibi) eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgileri doldurmalısınız. Daha sonra cPanel sizler için CSR decoded ve encoded olarak yeniden karşınıza çıkar en çok dikkat edilmesi gereken ise encoded da tamamı seçilerek bir yere not alınmalıdır. CRT belgesini de oluşturduktan sonra bunu cPanel tanıtın yeniden generate ile başlayan sekmeye geri dönün SSL sertifikaları yazan yere tıklayın burada kopyala ve yapıştır yöntemi ile sertifika bilgilerini yükleyin ve kurulumu başlatmak için Install yazan yere tıklayın. Sertifikanız artık aktifleşmiştir. Eğer sertifika butonunda kurulum tamamlandıktan sonra yeşile dönüşme olmuyorsa muhtemelen eksik yaptığınız bir şeyler vardır tekrar sistemi en baştan gözden geçirerek yeniden kurulum yapmaya çalışın. SSL nasıl yüklenir sorusu artık sizler için cevaplanmış olur.

 

SSL Nasıl Çalışmaktadır?

 

Müşterilerinizin alışveriş veya güvenli bir şekilde sitelerde dolaşma sağlayabilmesi için kurulan SSL sertifikası, sizleri koruyan polisler gibidir. Peki, bu sistemin nasıl kurulduğunu SSL nasıl yüklenir ile öğrendikten sonra nasıl çalıştığına da bir bakalım. Bir SSL sertifikası aldınız, kurulum gerçekleştiniz SSL bundan sonra web sitenizde sunuculara yükleyeceği özel anahtar yani private Keys ile web sitenizin sertifika haritasını meydana getirir. Bu esnada sitede dolaşan ya da alışveriş yapan kullanıcıların bilgileri şifreleme usulü ile güvenceye alınır.

 

SSL Sertifikası Avantajları

 

Bir SSL sertifikasına sahip olduktan sonra sizlere sağlayacak faydalarını kısaca özetlememiz gerekirse;

 

● Alışveriş sonunda ödemeleri daha güvenli bir şekilde almış olursunuz.

● Özel şifreler ile girişleri koruma altında tutun.

● Web formları (anket, kişisel veri toplama) daha güvenli bir şekilde alın.

● Müşterileriniz ya da ziyaretçilerinizin güvenini kazanın

Top