X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

.TR Uzantılı Domain Nedir?

.TR uzantılı domain Türkiye'nin alan kodu olarak belirlenmiştir. İnternet üzerinde ülkelerin alan kodları vardır.  Türkiye de kullanılan her alan adı .tr uzantılı değildir. İnternet adres uzantısını .tr olarak almak isteyen kullanıcı adaylarının bazıları alacakları adresi tescilleterek almak ister. İnternet uzantısı .tr olan alan kodlarından bazıları belge ile tescillenmekte bazıları ise belge ile tescillenmemektedir.

Domain Nasıl Alınır?

Web sitelerinin kolay hatırlanabilen bir isminin olması oldukça önemlidir. Domain ismi alıcısını en iyi şekilde temsil edebilecek bir formda olmalıdır. Yasal prosedürlere de dikkat edilmeli köklü markaların benzeri isimler tercih edilmemelidir. Domain adını seçerken rakam ve tire gibi işaretlerden kaçınmak ileride oluşabilecek bir takım karışıklıkları önleyecektir. Domain almaya karar veren kişi ya da kurum öncelikle güvenilir bir domain yetkilisi seçerek işe başlamalı ve domain sorgulama aracını açmalıdır. Alıcı sistem üzerinden almak istediği domain adını aramalı ve kullanabileceği en iyi seçeneği seçmelidir. Kullanıcı kullanmak istediği domain adını seçtikten sonra satın alarak domain kaydını tamamlar. Yeni domain adresini onayladığında ise domain alma işlemi bitmiş olur.

Belge Gerektiren Alan Adları

Belge gerektiren .TR uzantılı domain alan adları da belge gerektirmeyen alan adları gibi online olarak tescil edilmektedir. Belge gerektiren .tr uzantılı domain için yapılacak olan başvuru da hem yazılı hem de imzalı onay gerekir. Başvuru formunda kurum yetkilisinin isim ve soy isim bilgileri bulunmalıdır. Forma ayrıca kaşe basılmalı ve form mutlaka imzalanmalıdır. Başvuru formunda belirtilen kurum ismi ile kaşede bulunan kurum ismi aynı olmalıdır. Şayet .TR uzantılı domain için bireysel başvuru yapılacak ise imzalı başvuru formu ile beraber başvuru yapan kişinin kimlik belgesinin fotokopisi de ibraz edilmelidir. Bu belgeler ile beraber ayrıca yer sağlayıcı faaliyet belgesi de istenmektedir. .com.tr belge gerektiren bir alan adı iken .com her hangi bir belge gerekmeksizin alınabilmektedir.

     - .com.tr

     - .org.tr

     - .bel.tr

     - .av.tr

     - .k12.tr

     - .edu.tr

     - .net.tr

     - .gov.tr

     - .pol.tr

     - .dr.tr

     - .mil.tr

 

Belge Gerektirmeyen Alan Adları

Belge gerektirmeyen .TR uzantılı domain  alan adlarında kullanıcıdan her hangi bir belge ya da bilgi talep edilmez. Tüm diğer alan adlarındaki başvurularda olduğu gibi bu alan adlarında da sadece önce gelen kuralı işler. Söz konusu alan adını almak için ilk önce müracaat eden kişi ya da kurum o alan adını almaktadır.

     - .gen.tr

     - .web.tr

     - .biz.tr

     - .info.tr

     - .tv.tr

     - .name.tr

     - .tel.tr

     - .bbs.tr

.TR Uzantılı Alan Adları

Alan adları web sitelerinin internetteki adı ve adresi konumundadır. Alan adlarının yönetimi ve tahsisi Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu tarafından yapılmaktadır. Alan adlarında tahsis süresi azami beş yıldır. Kullanıcı isterse bu süreyi uzatabilir, isterse tahsis süresi dolmadan da kullanım haklarından feragat edebilir. Alan adları ikiye ayrılmaktadır. Bu ayırım gTLD ve ccTLD şeklinde olmaktadır.  gTLD alan adları .com, .info gibi domain uzantılarından oluşur iken  ccTLD alan adları ise .tr, .us, .de gibi ülke kısaltmalarını ifade eder. Türkiye alan adı olarak .TR uzantılı domain kullanmaktadır. Bütün tüzel kişiler ve şahıslar gerekli şartları sağlamak kaydı ile .tr uzantılı domain kullanma hakkına sahiptir. Bütün .tr uzantılı domain adresleri için belge talep edilirken adsoyad.com.tr şeklindeki domain adres tescili için kimlik yeterli olmaktadır. .tr alan adı almak için başvurduktan sonra gerekli olan belgelerin on beş gün dolmadan gönderilmesi gerekir. Belgeler ilgili kuruma ulaştıktan sonra iki gün içerisinde alan adı tahsisi gerçekleşir. 

 

 

 

Top