X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Websiteler için trafik kavramı orijinal adı ile bandwidth olarak bilinmektedir. İnternet sitelerinde geçerli olan bu kavram, dijital verileri takip edebilmek için kullanılır. İnternet sitesini kaç kişinin ziyaret ettiği bilgisinden indirme oranına kadar site ile ilgili birçok veriye ulaşmak mümkündür. Bu bilgilerin genel olarak ele alındığı kavram ise trafik (bandwidth) olarak belirlenmiştir.

 

Bandwidth Sistemi ile Elde Edilen Veriler Nelerdir?

 

Bandwidth verileri internet sitesine dair takip edilebilir bilgilere yer vermektedir. Bu bilgiler arasında internet sitesi kullanıcı deneyimi de bulunur. Bandwidth sistemi içerisinde yer alan ve kullanıcılara sunulan bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 

● Aktarım Hızı: İnternet sitesinin kullanım hızı, site içerisinde yer alan bilgilerin indirilme hızı ve ekran değişimlerini konu alan verilerdir.

● Bant Genişliği: internet bağlantısını sağlayan ana kaynak ile internet sitesi arasındaki veri hızını ölçen sistemdir. Trafik incelemesi ile bu bilgiler de rahatlıkla elde edilebilir.

● Trafik: Siteyi kullanan kişi sayısı, siteden veri indirme sayıları ve bunlara benzer verilerin yer aldığı bölümdür. İnternet sitesi trafiği özellikle hangi içeriğin, ne zaman, kimin ve kaç yaş aralığının dikkatini çektiğini bulmak için de önemlidir.

● Veri Miktarı: İnternet sitesi içerisinde yer alan verilerin miktarı, oranı ve kapladığı alan gibi bilgiler yer almaktadır. Bandwidth bilgileri içerisinde veri miktarı, özellikle site yöneticileri tarafından önem taşımaktadır.

 

Bant Genişliği Bandwidth için Önemli Mi?

 

Bant genişliği ve bandwidth birbiri ile paralel olmalıdır. İnternet sitesi içerisinde var olan veri trafiğini ve kullanıcı deneyimini bant genişliğinin desteklemesi gerekir. Her ikisinden biri fazla ya da az olduğunda internet sitesinden istenilen verim elde edilemez. Dolayısı ile bant genişliğinin mutlaka trafiği karşılayacak seviyede olması gerekir. Trafik (bandwidth) ile elde edilen hosting’in karşılanması beklenir. Trafik ve bant genişliği ile ilgili nasıl bir denge sağlayacağını bilemeyen kişiler, tahmini veriler üzerinden hosting tercihi yapabilir.

 

Bandwidth Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 

Bandwith hesaplaması yapılırken bazı unsurların dikkate alınması gerekir. Dikkatle incelenmesi gereken ve hesaplama esnasında kullanılacak olan bilgiler şunlardır:

 

● Sayfa boyutu

● Sayfayı ziyaret eden kullanıcı sayısı

 

Bu iki bilginin birbiri ile çarpılması (sayfa boyutu x ziyaret eden kullanıcı verisi) sonucunda trafik bilgisi elde edilir. Bu veri ışığında internet sitesi için gereken bant genişliğinden hosting çeşitlerine kadar birçok unsur rahatlıkla belirlenebilir.

 

E – Ticaret Siteleri için Bandwidth Nedir?

 

E – ticaret sitelerinde trafik kontrolü yapılması önemlidir. Kullanıcıların ne zaman alışveriş yaptığı, yaş aralıkları ve diğer bilgileri veri halinde görmek için de trafik incelemesi yapılır. Trafik, internet siteler için önemli olan ve gerçek verilerden oluşan bir sistemdir. Ancak e – ticaret siteleri ve aktif kullanılan içerik siteleri için trafik daha da önemli bir hale gelmiştir.

 

Günümüzde yapılan dijital çalışmaların ve çevrim içi alışveriş pratiğinin artması sebebi ile e – ticaret sitelerinin kullanım oranı yükselmiştir. Kullanım oranının yükselmesi ise yeni bir alışveriş ve tüketim anlayışlarını da beraberinde getirmiştir. Bu durum ise nihai olarak yeni ihtiyaçların ortaya çıkmasına sebep oldu. E – ticaret siteleri için bandwidth’in önemi şu şekilde sıralanabilir:

 

● Müşteri grubunun demografik bilgilerine göre hareket edilebilir.

● Satış oranları arttırılır.

● En çok alışveriş yapılan saat aralıklarına ulaşılabilir.

● İnternet sitesinin ne zaman en çok kullanıldığı anlaşılır.

● İzleme araçları ile kar payını yükseltecek strateji oluşturulur.

 

Trafik (bandwidth) avantajları sebebi ile her internet sitesi için önemlidir. Verilere ulaşmak ve istatistiksel inceleme yapmak için gereken bir sistemdir.

Top