X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

URL kısaltmasısık karşılaşılan terimler arasında bulunur. Bu kelime grubu internet sitelerinin her biri için geçerli olan bir terimdir. Uniform Resource Locator olan orijinal kavramın kısaltması daha yaygın şekilde kullanılır. Türkiye'de de çoğunlukla kısaltması URL şeklinde tercih ve telaffuz edilmektedir.

 

URL uzantılara verilen isim gruplarından biridir. Her internet sitesi www şeklinde başlamakta ve bu bölüme Uniform Resource Locator (URL), uzantı ve link gibi isimler verilmektedir. Bazı sitelerin başında görünür şekilde http ve www yer alsa da günümüzde geliştirilen özellikler ile bu iki kavram ile karşılaşma sıklığı azalmıştır. Doğrudan sitenin adı ve ardından uzantısı şeklinde devam eden Unifrom Resource Locator çeşitleri bulunur. Bazı linklerin açılımı uzun olduğu için link kısaltmaya ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.

 

Link Kısaltma Nedir?

 

Link kısaltma yöntemi birden çok çeşitten oluşur. Link kısaltma aslında internet sitesinin uzantısını sabit tutarken, sadece uzantının kısaltılması anlamına gelmektedir. Linkin aynı köprü bağlantısı ile yeni bir isim haline getirilmesi link kısaltma olarak bilinmektedir.

 

Internet sitesinin uzantısı uzun olduğu takdirde çoğu kişi tarafından link kısaltma yöntemi tercih edilir. Link kısaltma günümüzde işlevsel olarak kullanılabilen bir sistem haline gelmiştir. Ücretli ve ücretsiz olan birçok farklı link kısaltma metodu bulunur.

 

Link Nasıl Kısaltılır?

 

Link kısaltmak birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Link kısaltmak için kullanılabilen farklı yöntem. Bunlar bulunur, her bir yöntem kolaylıkla kullanılabilmektedir. Ancak bu noktada güvenilir olan seçeneklere yoğunlaşmak gerekir. Link kısaltma, bir metot olarak kabul edildiği gibi teknik olarak da kullanılmaktadır.

 

Link kısaltmanın hem organik hem de inorganik yöntemleri vardır. Bazı internet siteleri ve platformlar internet adresini kısaltılması otomatik olarak desteklerken, bazı kaynaklar ise dış seçeneklerin kullanılmasını ister. Google başta olmak üzere birçok büyük yapılanmanın ücretsiz link kısaltma özelliği bulunur.

 

Link Kısaltmak Güvenli Mi?

 

Güvenilir link kısaltma metotları her internet sitesi ve yöntem için geçerli değildir. Bazı internet siteleri link kısaltma faaliyetine devam etse de güvenilirliği sorgulanmaktadır. Örneğin kısaltılan linkin farklı bir adrese gitmesi, istenmeyen yönlendirmeler ve çerez kullanımı yapılması gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

 

Bu sorunlar ile karşılaşmamak adına kişilerin mutlaka güvenli ve bilinen kaynakları kullanması tavsiye edilir. Bu kaynaklar arasında ücretsiz hizmet veren seçenekler olduğu gibi ücretli şekilde link kısaltma hizmeti veren platformlarda yer almaktadır. Sistem çoğunlukla güvenilir bir sistemdir ve doğru şekilde kullanıldığında herhangi bir güvenlik ihlali ile karşılaşma oranı düşüktür.

 

Link Kısaltma Adresleri Nelerdir?

 

Link kısaltılan internet siteleri ve uygulamalar bulunur. Çoğu kişi çevrim içi siteler aracılığı ile ücretli ve ücretsiz olarak link kısaltma işlemi yapabilmektedir. Link kısaltma işleminde kısaltılan linkin yeni adresi, kullanılan platformun belirlediği bir isim olmaktadır. Linki kısaltmak URL’ye bağlanma hızını etkileyen bir unsur değildir. Dolayısı ile sadece yönlendirmenin (kurulan köprünün) doğru olduğuna emin olmak gerekir. Link kısaltma adresleri şu şekilde açıklanabilir:

 

● Bitly: En çok kullanılan link kısaltma adreslerinden biridir. İstenilen internet sitesinin URL bölümü kopyalanır ve ardından belirlenen yere yapıştırılır. Shorten ya da kısalt / uygula yazan butona basıldıktan sonra link kısaltılır. Bitly ilk etapta ücretsiz olsa da farklı özelliklere ve sınırsız link kısaltma hizmetine erişmek için ödeme yapılmasını ister.

● TinyURL: Link kısaltmak için kullanılan adreslerden biridir. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunur. İstenildiği gibi rahatlıkla kullanılabilir.

● im: Yerli internet siteleri arasında bulunur ve yedekleme de dahil olmak üzere birçok ek özelliği vardır.

Top