X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

USB den Windows nasıl kurulur? Bu yazıda USB flash bellek kullanılarak kişinin Windows işletim sistemine göre nasıl kurulduğu anlatılacaktır. Bu yöntem bilgisayarında CD sürücüsü bulunmayan ya da işletim sistemi kurulum diski olmayan bilgisayar kullanıcıları için uygundur.

Windows 10 İçin Flash Bellek Oluşturma

 Bilgisayar kullanıcısının tercih ettiği işletim sistemi için bilgisayarın kaç bit ile çalıştığını kontrol etmesi gerekmektedir. İki tür seçenek vardır. 32 bit ve 64 bit. Bilgisayar kullanıcısının kullandığı bilgisayar bu seçeneklerden hangisi ile çalışıyor? Bilgisayarın kaç bit ile çalıştığı öğrenildikten sonra işlemlere başlanabilir. USB den Windows nasıl kurulur? Flash bellek en az 4 gigabayt olabilir. Bu yüzden bu işlemi yapmak isteyen bilgisayar kullanıcısı flash belleğin 4 gigabayt ve onun üstü olduğundan emin olmalıdır. Flash belleğin bilgisayar ile uyumlu olup olmadığı dikkat edilmelidir. Bilgisayar ile uyumsuz ise işlemler yapılamaz. Bu yüzden flash bellek mutlaka bilgisayar ile uyumlu olup olmadığı test edilmelidir. Flash bellek bilgisayara takıldıktan sonra FAT32 ya da exFAT olacak şekilde biçimlendirilmelidir. Bunun için flash belleğin ‘Dosya Sistemi’ kutusuna tıklanır. Ardından açılan menüden FAT32 ya da exFAT seçeneklerinden birine tıklanır. Dikkat, flash bellek biçimlendirilirken içindeki her şey silinmektedir. Windows kurulum aracı indirilir. Windows 10 indirme sayfasını açarak sayfanın altında bulunan ‘Aracı şimdi indir’ butonuna tıklanmalıdır. USB den Windows nasıl kurulur? İnen araç çalıştırılır. ‘MediaCreationTool’ EXE dosyasına iki kez tıklanmalıdır. Evet tıklanmalıdır. Şartlar kabul edilmelidir. Kurulum aşaması gelene kadar bütün bölümler doldurulmalıdır. Kurulum aracı, bilgisayarın kaç bit ile çalıştığını sormaktadır. İlk adımda öğrenilen bilgi burada kullanılır. ‘MediaCreationTool’ kurulum bölümü açıldığında ‘Create Installation Media’ onay kutusuna tıklanmalıdır. Next yapılmalıdır. Bilgisayarın dili, kaç bit ile çalıştığı seçilerek next yapılmalıdır. Flash belleğin ismi seçilerek next yapılmalıdır. Kurulumun tamamlanması birkaç dakika sürmektedir. 

Windows 10 İçin Ön Yükleme Sıralamasını Değiştirme

Windows kurulmayı planlanan bilgisayara gidilmelidir. Eğer Windows’un yeni sürümü yüklenecekse bu adım atlanmalıdır. Flash bellek bilgisayara takılmalıdır. USB den Windows nasıl kurulur? Bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayarın başlangıç ekranı göründüğünde BIOS tuşuna basılmalıdır. BIOS tuşu kullanılan bilgisayar işletim sistemine bağlı olarak değişebilmektedir. Genelde F2, ESC veya DEL tuşları kullanılmaktadır. Kişi bilgisayarın BIOS tuşunu kullanma kılavuzundan ya da internetten öğrenmelidir. Çoğu bilgisayarda açılırken ekranın alt kısmında bir tuş çıkmaktadır. Bu tuşa ‘Press [key] to enter setup’ tıklanır.  Eğer tıklanma fırsatı kaçırılmış ise bilgisayar tekrar yeniden başlatılmalıdır. ‘Boot Order’ bölümü bulunur. Genelde Advanced Options menüsünde bulunmaktadır. Fakat bu menü bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterebilmektedir. Boot Order da sabit sürücünün ismi ve CD sürücü de dahil olmakla birlikte başlangıç konumlarının listesi bulunmaktadır. Flash belleğin ismi seçilir. Farklı bilgisayarlarda bunun yerine Removable Storage ya da Removable Drivers tıklanması gerekmektedir. Flash bellek listenin en üstüne artı tuşu ile getirilir. Değişiklikler kaydedilip BIOS dan çıkılır. Windows kurulum işlemi başlanır. Eğer ekran geri gelmezse bilgisayar yeniden başlatılır.

Windows Kurulumu

USB den Windows nasıl kurulur? Windows’un kurulumu için herhangi bir tuşa basılır. Windows kurulumunda çıkan sayfa da bölge ve dil seçilir. Ek olarak klavye ayarları seçimi bu sayfa da istenebilir. Windows 7 de ise I agree kutusuna tıklanması gerekmektedir. Sonra da Select a partition kısmı seçilmelidir. Next yapılır. Ürün anahtarı girilir. Next yapılır. Windows 7 de ürün anahtarı istenmemektedir. Kullanım şartları kabul edilip next tıklanır. Custom kısmı işaretlenip next yapılır. Kurulum için disk bölümü seçilmelidir. Windows kurulumu bitmesi beklenir. Ekrandaki talimatlar izlenmelidir. 

 

Top