X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

VPN free uygulamalar günümüzde dünya genelinde sayısız kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Her ne kadar yaygın bir kullanım alanına sahip olsa da özellikle ücretsiz VPN hizmetlerinin tercih edilmemesi önerilmektedir. İngilizce Virtual Private Network kelimelerinin kısaltması olan VPN, Sanal Özel Ağ olarak tanımlanabilir. Temelde uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan yaygın bir internet teknolojisi olarak kullanılır.

 

Sanal bir ağ uzantısı oluşturması sayesinde ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi söz konusu ağ üzerinden veri alışverişi yapılabilmektedir. VPN bu kapsamda internet ya da diğer bir açık ağ üzerinden özel bir ağa bağlanmayı sağlayan işlevsel bir bağlantı çeşidi olarak da tanımlanabilir. Günümüzde her ne kadar yasaklı sitelere erişim sağlayan bir araç olarak görülse de kullanım alanı ve fonksiyonel özellikleri son derece geniştir.

 

VPN Kullanılırsa Ne Olur?

 

VPN ne için kullanılır sorusu günümüzde özellikle bazı sosyal medya platformlarına erişim engellerinin gelmesiyle popülerlik kazanmaktadır. İnternet üzerinden bağlantı kurumak istenen kaynakla sanal bir noktadan noktaya bağlantı kurarak, kaynak y ada uzaktan erişime geçmek istediği sunucu kimlik bilgilerini kontrol etmektedir.

 

VPN kullanımı sayesinde bilgisayar ya da mobil cihazlarda özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurulması imkanı sağlanır. Bu aşamada sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi davranarak karşıdaki ağdan bir IP adresi tanımlanır. Bu kapsamda izin verilen uygulamalara veya yerel adreslere erişim sağlanması mümkün hale gelir. İnternette daha güvenli bir gezinti açısından da VPN kullanımı mümkündür.

 

VPN Güvenilir Mi?

 

En güvenli VPN uygulamaları ile güvenli şekilde kullanım sağlanabilir. VPN şifrelemesi cihazların uzak sunucu üzerinden internete bağlanmasını sağlamak için tercih edilen bir tür güvenli tünel olarak da tanımlanabilir. Bu tünel sayesinde gelişmiş şifreleme standardı ya da mevcut en iyi şifreleme algoritmalarından olan AES – 256 adı verilen yöntem korunur.

 

İnternet trafiği ve kimliğin çevrimiçi olarak şifrelenerek üçüncü tarafların kullanıcı verilerini sisteme kayıt olmasını ve verilerin çalınma riskini de düşürmektedir. Bu sayede internet ağlarında güvenli bir gezinti sağlanabilmektedir. Kişisel verilerin gizliliğine önem veren VPN uygulamalarının tercih edilmesiyle güvenli şekilde kullanım mümkündür.

 

VPN ile Girilen Siteler Belli Olur Mu?

 

Ücretsiz VPN kullanımı güvenlik açısından çoğu zaman yeterli desteği vermez. Bu nedenle profesyonel uygulamaların tercih edilmesi önemli bir husustur. İnternet servis sağlayıcıları internet trafiğini göremez. VPN sağlayıcısı bu trafiği görebileceği için uygulamanın güvenilir olması son derece önemlidir. VPN sağlayıcısının güvenliği ihlal etmesi ya da kişisel verilerinizi paylaşmaması önemli bir husustur.

 

Günümüzde birçok VPN sağlayıcısı bulunmaktadır. Bu sağlayıcıların veri güvenliğine yönelik politikalarının mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Üçüncü taraflar sizin veri trafiğinizi göremez. Kullanılan VPN’e göre bu verilerin paylaşılması tehlikesi de bulunmaktadır.

 

VPN Nasıl Kullanılır?

 

VPN kurulumu oldukça basittir. Mobil cihazlara VPN kurulumu yapmak için ilk olarak güvenilir bir VPN uygulamasının cihaza indirilmesi gerekecektir. Ücretli ve ücretsiz birçok VPN günümüzde aktif olarak mobil uygulama mağazalarında bulunmaktadır. İndirme işlemi sonrasında kurulum uygulama üzerinden kısa sürede tamamlanır.

 

Telefonun ayarlar bölümünden ağ ve internet sekmesine gelerek buradan VPN ayarlar kontrol edilebilir. Güvenilir olmayan VPN’lerin kullanımı kişisel verilerinizin güvenliği açısından sizi tehlikeye atabilir. Bu nedenle mutlaka yüksek güvenlik unsurlarına sahip uygulamaları tercih etmeniz gerekecektir. VPN servisi sağlayan birçok ücretsiz uygulama bu kapsamda yeterli güvenlik unsurlarına sahip değildir. Bu nedenle uygulama seçimlerinin güvenlik unsurları dikkate alınarak yapılması gerekecektir.

Top