X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Web site hızlandırma işlemi yapmak isteyen kişilerin öncelikle Pagespeedoptimizasyonu hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Web sitenizin yenileme hızını büyük ölçüde iyileştirmek için yapmanız gereken pek çok farklı işlem vardır. Öncelikle kullanıcı deneyimi konusunda büyük avantaj sağlayan hızlı açılan internet sitelerine sahip olmak son derece önemlidir. Bu yüzden web site hızı (Pagespeed) optimizasyonu yaparken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Web Site Hızı Nedir?

 

Web sitesi hızı, adından da anlaşılacağı üzere bir web sitesinin sayfalarının ne kadar hızlı açıldığını gösteren bir ölçüttür. Günümüzde her işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek isteyen insanlar, web sitesindeki süreçlerin de son derece hızlı olmasına önem verir. Özellikle internette hızlı bir şekilde gezinmek artık bir lüks değil, standart haline gelmiştir. Bu kapsamda web sitenizin hızını çağa ayak uydurabilecek düzeye getirebilmek için bir grup işlem yapmanız gerekir. Web sayfalarının açılma süresi ve kullanıcı deneyimine katkı sağlaması bakımından önemli olan web sitesinin hızlı olması önemlidir. 

 

Web Site Hızı Nasıl Ölçülür?

 

Web site hızı ölçümü için kullanılan bazı programlar vardır. Web sitesi sahipleri için pagespeedoptimizasyonu yapmadan önce mutlaka site hızını kontrol etmek gerekir. Bu bakımdan web site hızını en iyi ölçen programlar son derece kullanışlıdır. Webmaster ekipleri tarafından kullanılan web site hızını ölçen yazılımlar arasında en popüler olanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

● Google PagespeedInsights

● Google Test My Site

● Webpagetest

● GTmetrix

● PingdomWebsiteSpeed Test

● Google Analytics Site Hızı verileri

 

Google PagespeedInsights Kullanımı

 

Google PagespeedInsights ile web sitesinin hızını ölçebilmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru ve teknoloji şirketi Google tarafından geliştirilenPagespeedInsights üzerinden online olarak site hızı ölçülebilir. Herhangi bir uzantı ya da sekme olmadan tek tıkla site hızı ölçümü yapmaktadır. Google PagespeedInsights sonucuna göre site hızına 0-100 arasında puan verilir. Daha hızlı bir web siteye sahip olmak için bu sitede öne çıkan özellik ve tavsiyeler bulunmaktadır.

 

Web Site Hızı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

 

Web sitesi hızı optimizasyonu yapmak sadece tek bakış açısıyla mümkün değildir. Hız testini yaptıktan sonra web sitesinin daha hızlı açılmasını sağlamak için birbirinden farklı yöntemler vardır. Bunların ilki hosting planı seçerken kaliteli sunucu hizmeti veren şirketleri tercih etmekten geçer. Sitenin kullanıcı kapasitesine göre daha yüksek performanslı çalışan hosting planlarını ve kendini kanıtlamış hosting sitelerini tercih etmek gerekir. Ayrıca web sitesini hızlandırmak için web sitesinde önbellek yedeği almak faydalı olacaktır. WordPress panel kullananlar için önbellek işlemi yaparken kod yazılımında değişiklik yapmak gerekebilir.

 

Web Sitesi Görsellerinde Hız Optimizasyonu

 

Web sitesindeki görsellerin hız optimizasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Kaliteli içeriklerin web sitesindeki kullanıcı deneyimi üzerinde önemli bir payı vardır. SEO otoritelerine göre hızlandırılmış web sitelerinde video ve fotoğraf içeriklerinin optimize edilmesi çok önemlidir. ShortPixelOptimizer gibi araçlar kullanarak web sitenizde kullandığınız fotoğrafları optimize edebilir ve bu sayede sayfaların hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. 

 

Web Sitesi Dosyalarında Hız Optimizasyonu

 

Web sitesindeki dosyalara hız optimizasyonuyaparken de benzer araçlar kullanılmaktadır. CSS, JavaScript ve HTML dosyalarının kod altyapısını düzenlemek için Minfy aracı tercih edilebilir. Bu sayede kodlar, web sitesindeki sayfaların daha hızlı açılması için düzenlenip optimize edilebilir. Web sitesinde kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye taşımak için web sitehızı (Pagespeed) optimizasyonu yaparken tüm işlemleri eksiksiz biçimde tamamlamak önemlidir.

Top