X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Web site yedeklemesi nedir? Ve web sitesi için neden önemlidir sorularının cevabını arıyorsanız şu an doğru yerdesiniz. Aslında bir web sitesinin geleceği ve güvenliği için en önemli şeylerden biri yedekleme yapmaktır. Web sitenizin güvenliği için düzenli yedekleme almak zorundasınız çünkü herhangi bir disk veya sunucu arızası yaşadığınızda verilerinizi kaybedebilirsiniz, Aynı zamanda web siteniz saldırıya da uğrayabilir bu da verilere erişiminizi engelleyebilir. Fakat yedekleme aldığınız takdirde web sitenizi tekrar erişime açabilirsiniz. Aynı zamanda yedekleme yapmak hem hızlı hem de basit bir işlemdir. Fakat yedekleme işlemi hızlı ve basit olmasına rağmen profesyonelce yapılmalıdır. Çünkü hatalı bir yedekleme web sitesinin geri yüklendiği sırada düzgün çalışmamasına neden olabilir. Aynı zamanda web sitesinin itibarını da bozabilir. 

Neden Web Sitenizi Yedeklemelisiniz?

1-Siber Saldırı

Peki web site yedeklemesi nedir? Ve neden önemlidir? Aslında internet bir çok kötü amaçlı kişi ve grup ile dolu Genellikle siber suçlular web sitelerine siber saldırıda bulunabilir. Aynı zamanda web sitenize otomatik botlar ve zombi bilgisayarlar ile düzenli olarak saldırabilirler. Fakat eğer web siteniz düzenli olarak kullanıcı verileri ile beraber yedekleniyorsa herhangi bir saldırı sonucunda sitenizi kolaylıkla kurtarırsınız. Aynı zamanda site içerisinde ki herhangi bir yönetici hesabının çalınması durumunda da bu olasılık yaşanır.

2-Kritik Dosya Kaybı

İstenmeden web sitenizde ki dosyaları silebilirsiniz. Web sitesi dosyalarını incelerken ya da yeni dil paketi ekleyecekken kritik bir dosyayı silebilirsiniz. Bu durumun yaşanması durumunda web siteniz uzun süre erişilemez hale gelebilir. Özellikle php veri tabanı üzerinde düzenlemeler yaparken kritik dosya hataları sıklıkla yaşarsınız.

3-Güncelleme Hatası

Web siteniz için önemli bir güncelleme üzerinde çalışırken eklediğiniz yeni bir tema veya ek özellik sitenizin bozulmasına neden olabilir. Sitenizin sahip olduğu çekirdek eklediğiniz yeni özellikler ile çakışabilir. Siteniz stabil çalışmayabilir ya da tamamen kullanılmaz hale gelebilir. Sorunu düzeltmek için yönetici paneline erişmek istediğinizde yaşanan çakışma nedeniyle kontrol paneline dahi erişim sağlayamayabilirsiniz.

4-Kötü Amaçlı Yazılımlar

Kötü amaçlı yazılımlar sadece işletmeleri ve kişisel bilgisayarları etkilemezler. Bilgisayarınıza bulaşan kötü amaçlı yazılımlar buradan yönetim paneline veya web sitesine sızabilirler. Web site yedeklemesi nedir? Denildiğinde, aslında insanlar tarafından bu konunun ne kadar önemli olduğu anlaşılmamaktadır. Çünkü web sitenizi ne kadar güvenli tutarsanız tutun en ufak bir başarılı saldırıda yedeklenmeyen tüm veriler gidecektir. Fakat yedeğiniz olduğu takdirde kötü amaçlı yazılımın kullandığı açığı bulmak için daha çok deneme yapabilirsiniz.

Web Sitesi Nasıl Yedeklenir?

Birçok yedekleme yöntemi bulunmaktadır bunlardan en basiti manuel yedeklemedir. Web sitesinde ki dosyalarınızı FTP kullanarak kişisel bilgisayarınıza gönderebilirsiniz. Bu en basit yöntem olmakla birlikte birçok dezavantaja sahiptir. Genellikle uzun sürer ve sürekli el ile yedekleme almanız gerekmektedir. Sürekli değişken dosyaları indiremezsiniz çünkü sürekli bunları indirmek aşırı zaman harcamaktadır. Web site yedekleme nedir? Dediğimizde bir çok farklı yöntemi olduğunu genellikle biliriz. cPanel kullanarak yedekleme yapmak kolaydır. Fakat bu yedeklemeyi sunucuya değil de önce epostaya ardından bilgisayara yapmalısınız. Fakat düzenli yapılması gerekir ve web sitesi büyük bir boyuta sahipse çok uzun bir zaman alabilmektedir. Sunucuya yedekleme alınmamalıdır bunun sebebi ise sunucu çöktüğü takdirde yedeğinizi de kaybetme ihtimaliniz olmasıdır. En iyi yedekleme yöntemleri genellikle otomatik yedekleme yöntemleridir. Backup machine uygulaması ücretsiz yedekleme yapar aynı zamanda otomatik web site yedeklemesi de yapmaktadır. Dropmysite yedekleme uygulaması ise Ftp üzerinden siteye bağlanır ve yedekleri indirir fakat her seferinde tüm web sitesini yedeklemeniz gerekmektedir. Aynı zaman da bulut yedekleme yöntemleri de bulunmaktadır fakat genellikle ücretlidir.
 

Top