X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Web tasarım nedir? Sorusunun cevabı aslında çok basittir, web tasarım sitelerin genel tasarımını ifade etmektedir. Web tasarımının amacı ilk başlarda sadece masaüstü cihazlar için en iyi deneyimi sunmaktı, fakat 2010 senesine gelindiğinde diz üstü bilgisayarların, mobil cihazların ve tabletlerin tarayıcıları içinde optimize edilmiş tasarımlar yapmak önemli bir hale geldi. Bir web tasarımına iyi diyebilmek için kullanımının sitenin kullanımının kolay olması, göze estetik bir yapıda gelmesi ve mevcut markayı iyi temsil edebilmesi gerekir. Birçok web sayfasının yaptığı genel hata siteyi diğerlerinden farklı gösterebilmek için karmaşık kategoriler ve temalar kullanmak oluyor. Amaçlanan düzen ise aslında sitede ki öğelerin düzgün bir şekilde yapılandırılması (kullanıcıların sitede aradıklarını bulabilmesi), Kategorilerin mevcut bilgileri iyi temsil etmesi vb. diyebiliriz. 

Web Tasarımcı Ne İş Yapar?

Web tasarımcı ne iş yapar? dediğimizde cevap aslında gayet basittir, web sitesini tasarlayıp aynı zamanda düzenini sağlar. Aslında web tasarımcının genel görevi herhangi bir yazılım geliştirmekten ziyade, site kullanıcılarının deneyimini en üst düzeye taşıyacak tasarımlar yapmaktır. Aynı zamanda sitenin iyi tasarlanması olabildiğince çok kullanıcı tarafından sitenin sevilmesine ve kullanılmasına olanak tanıyacaktır. Genellikle web tasarımcılar örnek siteler üreterek projeyi test ederler bunun için demo ya da taslak halinde ki web sitesini test etmesi için belli kişilerin kullanımına açarlar ve geri bildirimleri toplayıp projedeki eksik noktaları gidermeye odaklanırlar. Aynı zamanda yazılımsal gelişmelere ayak uydurmak web tasarımcılar için zorunluluktur. 

Web Tasarım Neden Önemlidir?

Web tasarım neden önemlidir? çünkü bir şirketin imajı için görsel estetik ve işlevsellik aşırı derecede önemlidir.  Çünkü kullanıcılar ve müşteriler seçimlerini tasarımdan yana kullanılırlar. İnsan zihni genellikle görsellere yönelik olumlu ya da olumsuz tepkiler vermektedir. Ve istemsizce estetik gözüken tasarımlar bizi cezbeder. Aynı zamanda yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre kullanıcılar, web sitesinin tasarımının kötü olması durumunda, kullanıcılar markaya genellikle olumsuz bakmakta ve çoğu zaman web sitesini kullanmayı bırakmaktalar. Stanford Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcıların %75'i sitenin tasarımının iyi ya da kötü olmasına bağlı olarak şirketin güvenilir olmadığını düşünebilirler. Aynı zamanda modası geçmiş tasarımlara sahip olan web sitelerini genellikle insanlar gördüğünde şirket hakkında olumsuz düşüncelere kapılır. 

Web Tasarımcı Nasıl Olunur?

Konu nasıl web tasarımcı olunur? olduğunda teknik kısım olan kodlama bilgileri tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda iyi bir hayal gücü ile yaratıcılık da büyük önem arz eder. Kodlama genellikle web sitesinin işlevselliği için gerekli olan kısımdır ama kullanıcılar için görsellikte önemlidir. Web tasarımcı olabilmek için öncelikle HTML, CSS ve JavaScript gibi dillerde uzmanlaşmanız gerekmektedir. Aynı zamanda Web tasarımcıları, genellikle sitelerinde kullanmak için grafik tasarım programlarını kullanmak zorundadır genellikle kullanılan programlar ise :adobe illustrator, photoshop, gimp ve benzerleridir. Aynı zamanda bir web tasarımcının seo tekniklerinde ustalaşması gerekmektedir.

Web Tasarım ve SEO 

Web tasarım ve SEO genellikle birbiriyle uyum içindedir. Ve ikisinin bir uyum içinde olması web sitesinin geleceği için gereklidir. SEO için en önemli şeylerden birisi içeriğin anlaşılabilir olmasıdır. Genellikle insanlar web sitesinin tasarımını ciddiye almazlar fakat uyumsuz bir tasarım bütün içeriği berbat edebilir. Kullanıcılar karmaşık bir tasarıma sahip olan sitede geliş amaçlarını dahi unutabilirler. Aynı zamanda sorun her zaman tasarım kaynaklı olmayabiliyor metin tipleri ve boyutlarının yanlış seçimi yüzünden kullanıcılar kafa karışıklığı yaşayabilirler. Aynı zamanda doğru Anahtar kelimeyi araştırmak, bu anahtar kelimeleri sayfa da en iyi yerlerde kullanmak önem arz etmektedir. Ek olarak kullanıcıların daha kolay siteyi bulabilmesi için url adresini olabildiğince optimize etmek SEO için gereken şeylerden biridir.

 

Top