X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

 

Whois bilgisi nedir ve hangi alanlarda kullanılır sorusu, internet sitesi adresi alan insanlar tarafından oldukça sık sorulan bir sorudur. İnternet, her türlü bilginin kayıt altında tutulduğu ve bu bilgilerin bir şekilde depolandığı bir alan olarak düşünülebilir. İnternetin en temel simgelerinden biri olan internet adreslerinin detaylı bilgilerinin depolanıyor olması da her türlü bilgilerimizi depolayan internet arşivlerinde olması kadar doğal bir durum yoktur. Her alan adı, arkasında takip edilebilir bir iz bırakmaktadır. İnternet alan adlarının bıraktığı izler, whois sistemi üzerinden takip edilebilir ve öğrenilebilir. Bu nedenle, özellikle yasal güvenlik açısından, whois sisteminin önemi oldukça yüksektir. Whois sistemi, talep edildiği taktirde rahat bir şekilde gizlenebilmektedir ancak gerekli durumlarda direkt olarak domain firmasından bilgiler; gerekli durumlarda yasal yollarla edinilebilmektedir.

Whois Bilgileri Arasında Neler Yer Alır?

Whois bilgilerinin, internet adresinizin bilgilerinin yer aldığı bir ayak izi olarak tanımlanabileceğinden bahsetmiştik. Whois bilgisi nedir? sorusu gibi bu bilginin neleri de kapsadığı oldukça önemli bir sorular silsilesini oluşturmaktadır. Bu bilgiler, internet sitesinin sahibine ait neredeyse tüm bilgileri içermektedir. Bunun en temel nedeni, güvenlik amaçlı olarak internet sitelerinin kimler tarafından yönetildiğinin kolayca öğrenilebilmesidir. Whois bilgileri arasında yer alan detayları ise şu şekilde sıralayabiliriz; domain adının hak sahibi, domainin finansal ve teknik destek sorumlusunu belirlemek amacıyla oluşturulan, kayıt bilgilerini domain firmasına ulaştıran ekip tarafından domain firmasına iletilen, şahıs, firma ismi; telefon, e-posta ve fiziki adres… 

Whois Bilgileri İnternet Sitenizin Güvenliğini Korumak İçin Gizlenebilmektedir

Whois bilgileri, zaman zaman gizlenmiş olarak karşımıza çıkar. Bu gizliliğin en büyük sebebi, internet sitesi sahibinin özel bilgilerini açık olarak paylaşmak istememesidir. Whois bilgisi nedir? sorusunun en önemli yan açıklamalarından biri olan, gizli whois bilgileri, internet sitelerinin güvenlik süreçlerinde oldukça önemlidir. Whois koruma sistemine sahip olan internet sitesi sahiplerine ulaşmak, bilgileri açık olan veren internet sitelerindeki gibi kolay olmasa da internet üzerinde hiçbir bilgiye ulaşmanın imkânsız olduğu unutulmamalıdır. Gizlenmiş haldeki Whois bilgilerine ulaşmaya ihtiyacınız olduğunda, internet alan adının sahiplerine ya da internet sitesinin teknik veya finansal yöneticilerine ulaşmak istediğinizde, bu kişilerden önce whois bilgisinin gizliliğini sağlayan proxy adresine bildirimde bulunmanız gerekmektedir.

Whois bilgilerine ulaşmak istediğinizde; koruma servisi sağlayan, Proxy adresine yönlendirdiğiniz tüm bildirimler, site yöneticilerine doğrudan ulaştırılmak zorundadır. Whois bilgisi nedir sorusunun yanında bu bilgilerin kamuoyundan saklanması zaman zaman oldukça önemlidir. Bu nedenle Proxy üzerine yollanan tüm talepler olumlu şekilde onaylanmayabilir. Bu kararı verebilecek yetkili merci domainin sahibidir. Taleplerin doğrudan domain sahibine ulaşmasının zorunlu olduğu için domain alırken doğru ve güncel iletişim bilgilerinizin verilmesi oldukça önemlidir. Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmasına rağmen, taleplerin size ulaşmadığını düşündüğünüz durumlarda domain sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Whois Gizleme Nasıl Yapılır?

Domain sağlayıcınızın internet sitesi üzerinden whois gizleme işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Whois bilgilerinizi gizleyerek, internet sitenizin güvenliğini arttırmak istiyorsanız, kullanıcı bilgileriniz ve alan adı bilgilerinize ulaşmanız gerekmektedir. Gerekli sekmeye ve ayarlara ulaştığınızda, dilediğiniz domainin yönetim ayarları üzerinden aktif hale getirebileceğiniz, “whois gizleme” seçeneği sayesinde kolayca bilgilerinizi güven altına alabilirsiniz. Whois gizleme sistemi, çoğu domain sağlayıcı tarafından ücret karşılığı yürütülen bir işlemdir. Çalıştığınız alan adı sağlayıcının whois bilgilerini gizlemek için ekstra ücret talep edip etmediğiyle ilgili araştırmaları yapmayı unutmazsanız, güvenliğiniz için sürpriz bedellerle karşılaşmamış olursunuz. Whois bilgisi nedir ve bu bilgilerin korunması neden önemlidir gibi konularda hassas domain sağlayıcılarla çalışmak her zaman avantajlıdır.

Top