X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

Tüm Sanal Sunucu Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

 

Windows uzaktan erişime izin verme, uzaktan bağlantı ile bilgisayara ulaşım sağlamak anlamına gelmektedir. Bilgisayarlar günümüz koşullarında sürekli kullanılan elektronik cihazlardır. Sürekli olarak yanınızda bulunur ve işlem yapmanızı sağlarlar. Ancak bazı durumlarda bilgisayar sistemindeki oturumumuza uzaktan bağlantı kurmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda, bunun için özel hazırlanmış programları indirerek ya da bilgisayarınız üzerinden gerekli ayarları yaparak bağlantı sağlamak mümkün olmaktadır. Eğer özel programlar ile bağlantı sağlanmak isteniyor ise, kullanılan her 2 bilgisayarda da aynı programın yüklü olması gerekir. Bu programlar ücretli veya ücretsiz olarak değişmektedirler. Ücretsiz olanları daha sık tercih edilse de güvenlik sertifikaları özenle incelenmelidir. Bu uygulamalar da bilgisayar üzerindeki dosya ve içeriklere ulaşım sağlayabilirler.

Windows Uzaktan Erişim Nasıl Yapılır?

Bunun için öncelikle bilgisayarınızın gerekli ayarlarının açık ve yapılı olması gerekmektedir. Aksi takdirde uygulama yapılamamaktadır. Uygulamalar üzerinden bağlantı yapılmayıp sadece bilgisayar ayarları değiştirilerek bağlantı kurulması isteniyor ise, bunun için kullanılan bazı yöntemler vardır. 
 

Windows Uzaktan Erişime İzin Verme Yöntemleri Nelerdir?

  1. Yöntem: Öncelikle bilgisayar sistem menüsü açılmalıdır. Daha sonra bu menü üzerinde bulunan uzak bağlantı ayarı seçeneğine tıklayarak yeni bir ekran açılması beklenir. Açılan ekranda uzak bağlantıya izin ver seçeneğine tıklanır. Arkasından kimlik doğrulamayı çalıştıran bilgisayarlara izin ver butonu seçilir. Bu yöntemde izin verebilmek için yönetici yetkisinde olmanız gerekmektedir. Ayrıca bilgisayar şifresinin de bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca bu yöntem, bağlantı yapacak bilgisayarda bulunan işletim sisteminin windows 7 ve üzeri olması gereklidir. Bu şekilde daha güvenli olmaktadır.
  2. Yöntem: Bu yöntem için öncelikle çalıştır sekmesi açılmalıdır. Buraya firewall.cpl yazıp açılması beklenir. Firewall duvarı açılacaktır. Daha sonra uzaktan erişim simgesi seçilerek, bu uygulamanın güvenlik duvarını aşmasına izin vere tıklanır. Açılan seçenekler üzerinden windows uzaktan erişim simgesi seçilir ve uzaktan erişime hazırlanır.
  3. Yöntem: Bu yöntemde masaüstü bilgisayara modem üzerinden port açılarak, uzaktan erişim sağlanmaktadır. Burada IP bilgisi girilerek bağlantı yapılması sağlanmaktadır. Bu yöntem, IP bilgisine sahip olunan her bilgisayar için erişim yapabilme olanağı sağlamaktadır.

Bu yöntemler aracılığıyla herhangi bir program kurulumu olmadan bağlantı yapabilirsiniz. Ayrıca burada önemli olan diğer nokta ulaşıla bilinen dosyalarınızdır. Erişim sağlandığında her dosya için izin verilip verilmemesi gerekliliği önemli bir konudur. Kullanıcı dışındaki bir kişinin windows uzaktan erişime izin verme aracılığıyla erişim hakkı bulunması, bazı durumlarda güvenlik tehdidi oluşturabilir. Bunun için uygulanabilecek yöntemler bulunmaktadır.

Windows Uzaktan Erişim Güvenirliği Nasıl Sağlanır?

Bilgisayarlar, içerilerinde bulunan bilgiler nedeni ile özel eşya kategorisindedir. Her birey tek bilgisayara sahip olamasa bile tek yönetim hakkına sahip olması gerekmektedir. Bu durumda bir bilgisayarı kullanan her ayrı birey için özel yönetici adı ve şifresi oluşturmak gerekir. Uzaktan erişim bağlantılarında, bu konu son derece önemlidir. Burada dosyaların korunması 2 farklı yolla mümkün olabilir. İlk olarak her kullanıcı için ayrı oluşturulan yönetici oturumlarının olmasıdır. Uzaktan erişim sağlanacak oturum için izin verilmeli, diğer oturumlara ulaşım sağlanmamalıdır. Bir diğer yol ise sadece erişim için açılmış olan kullanıcı hesabıdır. Bu hesap uzaktan erişim için gerekli olan dosyalardan oluşmalıdır. Erişime izin verilecek olan dosyalar burada tutulmalı, diğer dosyalara erişim sağlanmamalıdır.

Ayrıca program ya da bilgisayar ayarları ile izin verilen uzaktan erişim yöntemi, gerekli olmadığı zaman kapatılmalıdır. Kullanıcı bilgisayar başındaysa ya da uzaktan erişim gereksinimi bulunan bir durum söz konusu değil ise erişim özellikleri kapatılmalıdır. Güvenlik önlemleri üst düzey olsa dahi sorun yaşanmayacağı garanti edilememektedir.

 

 

Top