X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sanal Sunucu Paketlerinde 10 AY Öde 12 AY Kullan Fırsatı İçin Hemen TIKLAYIN !

Tüm Hosting Paketlerinde NET %30 İndirim ! Paketleri Hemen İncelemek İçin TIKLAYIN !

WhatsApp  Satış Öncesi

Yapay zeka nedir? Yapay zeka aslında sanal dünya da mevcut olan bir tür zekadır. Yapay zeka aslında insan beyninin yaptığı işlemleri simüle ederek taklit eder. Yapay zeka son zamanlarda revaçtadır ve kullanım alanları bir hayli geniştir. Özellikle yapay zeka insan konuşmalarını metne dönüştürebilir, web sitesi tanıtımları oluşturabilir, doktora verdiğiniz kan testlerini yorumlayabilir ve belli alanlarda insanları taklit edebilir. Yapay zeka da teknolojiyle beraber sürekli gelişiyor. Aynı zamanda makine öğrenimi ile beraber uzun bir yol kat ediyorlar. Yapay zeka makine öğrenimi algoritmaları ile beraber çalışır aynı zamanda yapay zeka programlanırken birçok dile ihtiyaç duymaktadır bunlar genellikle phyton ve java'dır. Yapay zeka nedir? ve kullanım alanları nedir çokça merak edilmektedir. Aynı zamanda yapay zeka Sistemleri belli eğitim ve programlamalardan sonra veri analizleri yapabilir, gelecek ile ilgili tahminlerde bulunabilirler. Aynı zamanda birçok sohbet robotu bulunmaktadır. Bunlar yapay zeka ile çalışırlar ve insanlarla gerçekten ayırt edilemeyecek iletişimler kurabilirler. Aynı zamanda Tesla'nın kullandığı otonom araba sistemlerinde yolda ki cisimleri kolaylıkla ayırt edebilirler.

Yapay Zekanın Kullanım Alanları

Otomasyon

Yapay zeka sürekli geliştiği için otomasyon sektöründe ki değeri gittikçe artmaktadır. Yapay zeka teknolojileri genellikle otomasyon araçları ile birleştiğinde sektörün hacmini ve etkili olduğu alanları büyütebilir. İnsanların yaptığı standart ve birbirini sürekli tekrar eden rutin görevleri yapay zeka tarafından yönetilen robotik aletler makine öğrenimi ile beraber yapabilmektedir. Aynı zamanda yapay zeka ve makine öğrenimi birleştiğinde birçok önemli iş otomatik olarak yapılabilir. Robotlar yapay zekanın yönetimiyle de iş ve süreç değişikliklerine karşı ani refleksler verebilmektedir.

Makine Öğrenimi

Makine öğrenimi ve yapay zeka mükemmel bir ikilidir. Makine öğreniminin asıl amacı herhangi bir programlama yapılmadan makinenin kendinin hareket etmesidir. Birçok farklı makine öğrenimi kolu vardır. Denetimli öğrenme yöntemi kullanıldığında eşya şekilleri algılanır ve yeni cisimlere vereceği tepkiler incelenir. Denetimsiz öğrenmede ise farklılıklara göre makine yapılandırılır.

Makine Vizyonu

Makine vizyonu isminden de anlaşılacağı üzere görmeye dayalıdır. Bu teknoloji sayesinde makine görüş özelliğine sahip olur, asıl çalışma mantığı kameradan gelen verilerin dijital sinyallere dönüştürülmesi ardından elde edilen bilgilerin analiz edilmesidir. Yapay zeka nedir? Dediğimizde aslında birçok farklı iş kolunu beslediğini fark etmeyiz genelde. Yapay zeka makine teknolojileriyle genelde ilişki halindedir. Aynı zamanda makine vizyonu insan görüşüyle tamamen farklıdır programlama üzerine görmektedir. Bu görüş x-ray teknolojisini veya kızıl ötesini de içerebilir.

Robotik Sektörü

Aslında robotik sektör mühendislik ile bağlantılıdır. Görevleri robotik mühendisinin robotların tasarımı ve üretimidir. Aslında şu an robotların kullanıldığı alanlar genellikle ağır işler, insanların gerçekleştirmesinin zor olduğu görevlerdir. Aynı zamanda robotlar özellikle Asya'da araba montajında görev almaktadır. Nasa tarafından uzayda nesne toplamak ve bunları hareket ettirmek için kullanılırlar. Bazı robotlar ise örneğin Arabistan'daki Sophia isminde ki robot insanlarla etkileşime giriyor ve bunun için makine öğrenimini kullanıyor.

Otonom Arabalar

Yapay zeka nedir? Denildiğinde cevabı araba sektöründe de bulunabilir. Otonom arabalar son zamanlarda satış rekorları kırıyor. Aynı zamanda yapay zeka sektörünün gelişmesini de sağlıyor. Otonom arabalar makine vizyonunu ve makine öğrenimini kullanır.

Yapay Zeka Ve İş Sektörü

Yapay zeka gün geçtikçe birçok alanda insanlara yaklaşıyor. Aynı zamanda insanların elinden işlerini alabiliyor. Yapay zeka 1980'lerde bir bilim kurgu meselesi gibi görünüyordu fakat artık bir gerçek. Artık her yerde yapay zeka kullanılıyor ve görevler otomatikleşiyor kullandığımız bir gps ya da bir arama motoru yapay zeka desteği ile çalışıyor. Fakat aynı zamanda robotların ağır işlerde çalışması insanların çalışmasının gereği olmadığı bir gelecek yaratabilir, ya da insanlar ağır işler yerine sadece hizmet sektöründe çalışırlar.

 

Top